Bizoviški zvon je zopet doma

Sami so razmajali se zvonovi
v ta lepi dan,
kot golobice v soncu jim glasovi
hite čez plan.

Oton Župančič, Poetu

V bizoviško cerkev se je na današnji dan vrnil stari zvon, ki je bil v popravilu zaradi razpoke.

Bronasti zvon, težak okrog četrt tone, je v krilu širok tri četrtine metra in v svoji zvočni barvitosti (glej sliko spodaj) najizraziteje zapoje ton c². Na spodnjem delu se nahajajo podobe štirih svetnikov, katerim je posvečen: sv. Nikolaj, sv. Jurij, sv. Vid, sv. Mihael.

Na vrhu nosi latinski napis, ki se v slovenščini glasi: Nikolaj Urban Boset Celjski me je vlil leta 1688. Sodeč po knjigi zvonoslovca Matjaža Ambožiča, Zvonovi na Slovenskem, obstaja možnost, da gre za najstarejši ohranjeni zvon tega zvonarja.

Zvonu sta prizanesla oba odvzema zvonov med svetovnima vojnama ravno zaradi njegove častitljive starosti in redkosti, zato smo lahko dandanes ob njegovi 320-letnici upravičeno ponosni, da bo še naprej s svojim glasom simbolično povezoval nebo in zemljo.

Zvon je sedaj na voljo za ogled v ladji cerkve, prihodnji mesec pa bo dvignjen v zvonik, kjer bo nadaljeval svojo dolgo poslanstvo.

Analiza zvoka nam razkrije pravo bogastvo tonov, ki jih vsebuje zven starega zvona (vsak vrh predstavlja svoj ton).

Rok

Komentarji: 1 to “Bizoviški zvon je zopet doma”

1. Aleš Čerin Says:

Rok, izredno zanimiv članek. Nisem vedel, da imamo tako bogastvo v naši župniji. Hvala, ker deliš z nami.