Bizovik

Bizovik je vas pod Golovcem, vzhodno od mesta Ljubljane.  Nastala je predvidoma nekje v 13. stoletju.
Etimološki koren imena vasi najdemo v besedi Vizovik; vas je namreč stala nasproti (vizavi) graščine FužineJanez Vajkard Valvasor to naselje imenuje Spodnje Dobrunje, v 17. stoletju pa se začne pojavljati ime Bisouik.

Legenda pripoveduje, da je Fužinski graščak nekoč, ko je reka Ljubljanica zopet poplavljala, v čolnu pristal na vzpetini ob robu Golovca.  Na tej vzpetini je v zahvalo za rešitev ukazal postaviti manjšo kapelico, ki so jo kasneje povečali v današnjo cerkvico sv. Nikolaja.

Bizovik je bil že v Valvazorjevih časih znan po pericah ter pranju perila. Konec leta 2008 je bila v stari periški hiši na Klančarjevi domačiji poleg cerkve urejena spominska soba o bizoviških pericah. Vabljeni k ogledu!

080111-spominska-soba-bizoviskim-pericam-na-klancarjevi-domaciji

V vasi se nahaja cerkev sv. Nikolaja, ob njej pa Marijina kapelica in še nekaj ostalih znamenj.

Pokopališki križ.

Kapelica v vasi.

V letu 1994 je bila ob cerkvi postavljena spominska plošča žrtvam revolucije.