Pomembne informacije

Svete maše

Delavniki: ob 8.00 in 19.00. V Bizoviku: torek, četrtek in 1. petek ob 19.00 (v zimskem času ob 18.00). Od 1. julija do 31. avgusta samo ob 19.00 le v župnijski cerkvi.

Nedelje: ob 6.30, 8.00, 9.15 (otroška, mladinska, družinska), 10.30 in 19.00, v Bizoviku ob 9.15.

Zapovedani prazniki: nedeljski spored maš, v Bizoviku ob 19.00 (v zimskem času ob 18.00), nezapovedani prazniki: 8.00 in 19.00. V Bizoviku ob 19.00 (v zimskem času ob 18.00).

Krst

Vpis: v času uradnih ur. Krst v nedeljo med mašo ob 10.30 ali po maši ob 11.15.

Obred krsta: Krst podeljujemo v naši župniji običajno ob nedeljah ob 11.15 v župnijski cerkvi, po zadnji dopoldanski maši, enkrat mesečno, po možnosti drugo nedeljo v mesecu, pa pri maši ob 10.30, ker Cerkev zelo spodbuja delitev zakramentov med sveto mašo.

Priprava na krst: Najprej starši otroka prijavite v župnijski pisarni med uradnimi urami. S seboj prinesite rojstni list. Priprava obsega dve srečanji: prvo srečanje pomeni splošno katehezo o veri in zakramentih (običajno sreda ob 17.00), drugo srečanje (po dogovoru) pa pomeni konkretno seznanjenje in sodelovanje staršev in botrov pri obredu podelitve zakramenta svetega krsta.

Poroka

Mladi, ki čutite božji klic v zakonski stan in družinsko življenje, ga sklenite tudi pred Bogom, v Cerkvi. Kristjani računamo na božjo pomoč in božje spremstvo s prejemom zakramenta svetega zakona. Bog po zakramentu svetega zakona zakonca povezuje, blagoslavlja, podpira in spremlja zakonca, starša in vso družino. Zakrament svetega zakona je za kristjana nujno potreben, saj le tako živita pred Bogom in Cerkvijo legitimno.

Priprava: V daljno pripravo spada vse vzgojno in versko vzgojno prizadevanje ter osebna rast, življenje z molitvijo, obiskovanjem nedeljske maše in rednim prejemanjem zakramentov. V bližnjo priprava pa spada Tečaj priprave na krščanski  zakon (zaročenca se udeležita ene od navedenih ponudb skupnega tečaja):
Ljubljana, Krekov trg 1, od ponedeljka do petka ob 17.00 ali 19.30. Informacije: g. Vinko Vegelj, tel. 01/234-26-64; 041-799-444
Duhovno središče sv. Jožefa, Zrinjskega 9, Ljubljana. Priprava poteka ob koncu tedna (prvi konec tedna v mesecu). Začetek v petek popoldne ob 17.00, konec v nedeljo ob 12.30. Par vsak večer odide domov. Informacije in prijave: p Vital Vider, Duhovno središče sv. Jožefa, tel. 01/438-39-82 (torek in četrtek: od 11.00 do 12.00, od 17.00 do 18.00). E-pošta: priprava.zakon.lj@rkc.si.
- E-priprava na zakon. Info in prijave: Iskreni.net.

Prijava: V župnišču se prijavita vsaj mesec dni pred poroko za zapisnik in neposredno pripravo. V župniji, kjer sta krščena, zaročenca vsak zase prosita za krstni list, ki sme biti star največ 6 mesecev.

Bolniki in starejši

Predvidevanje bolnikov: Pomeni delitev zakramentov za umirajoče. Duhovnik umirajočemu podeli zakrament sprave – spoved in odvezo, bolniško maziljenje in sveto popotnico (obhajilo). Umirajoči sprejme tiste zakramente, katere je sposoben. Najlažje podelimo zakrament svetega maziljenja, saj ga bolnik lahko sprejme, čeprav ne more govoriti in ničesar zaužiti. Domače lepo prosimo, da nas k težko bolnemu človeku pokličete, da mu prinesemo in podelimo zakramente. Vemo, da je to težko, ker se bojimo, kaj si bo bolnik mislil, češ ali bom moral že umreti. Pa vendar, težek bolnik komaj čaka duhovnika! Pokličete nas lahko ob vsakem času. Če je bolnik v bolnici, lahko pokličete bolniškega duhovnika: za Univerzitetni klinični center in Bolnica Petra Držaja:  041-613-378

Mesečni obiski na domu: Svetujemo pa, da vse bolnike in starejše, ki ne morejo več redno v cerkev, prijavite v župnijski pisarni, da jih lahko redno obiskujemo vsak prvi petek v mesecu. Tako so bolniki redno okrepčani z zakramenti in se jim zdravje pogosto izboljša. Ko pa nastopi zadnja ura, so pripravljeni.

REDNI TEDENSKI OBISK starejših v Domu starejših občanov (Ob sotočju 9): Vsak petek obiščemo vse starejše v Domu in jim podelimo zakramente, ki jih želijo, predvsem sveto obhajilo.
Maša za oskrbovance je v domski jedilnici v sredo ob 15.00 na vsakih 14 dni. Vedno dobrodošli tudi starejši in župljani.

Pogreb

Po možnosti najprej pokličite župnika, nato uredite na Žalah, tam najavite tudi cerkveni pogreb in se dogovorite, če bo z mašo, nato pogreb uredite v župniji.

Za krščanski pogreb najprej poveste na Žalah ob prijavi (tel.: 01 420-17-00). Za informacije glej Ureditev pogreba Žale.
Do sedaj smo imeli na Žalah mašo po pogrebu v mali cerkvi sv. Križa, kar ostaja običajna praksa še naprej. Prav tako je maša lahko po pogrebu v Štepanji vasi in Bizoviku.
Lahko pa se odločite, da pokojnik leži v eni od obeh naših cerkva in se lahko dogovorimo za mašo pred pogrebom. Predhodno morate na Žalah povedati, da bo vaš pokojnik na dan pogreba ležal v eni od naših cerkva, da ga že zjutraj v cerkev pripeljejo. Res pa je, da morate zagotoviti ob pokojniku dežurstvo.
Na Žalah pa lahko izrazite in uveljavite željo za pogreb in mašo s pokojnikom med pogrebom, vendar stane več.

Uradne ure

V župnijski pisarni: ponedeljek, torek, četrtek in petek: 11.00 – 12.00 in 17.00 – 18.00. Od 1. julija do zadnje nedelje v avgustu po večerni maši. Ob sredah, sobotah, nedeljah in praznikih ni uradnih ur. V nujnih primerih pozvonite na samostanskih vratih.

Župnijska pisarna: (01) 542-48-72 (v času uradnih urah)

Župnik br. Stane Bešter: 41-840-897

Kaplan br. Matej Štravs:  031-434-520