V nedeljo 1. septembra je pri nas potekal slovesni blagoslov obnovitvenih del župnijske cerkve sv. Štefana.

Ob somaševanju domačega župnika Mateja Štravsa in bratov kapucinov je cerkev blagoslovil Nadškof Stanislav Zore.

Po blagoslovu je bila na travniku pred cerkvijo pogostitev, ki se jo je udeležilo veliko ljudi. Hrano so skrbno pripravili gasilci PGD Bizovik. Gasilci PGD Štepanjsko naselje pa so nam posodili klopi. Hvala vam.

Hvala vsem, ki ste prispevali k obnovi cerkve – z molitvijo, z delom, s finančnim in materialnimi sredstvi. Predvsem pa hvala našemu zagnanemu župniku.

Veselimo se obnovljenega svetišča.

Spodaj si lahko ogledate fotografije o blagoslovu cerkve.

POROČILO O OBNOVI CERKVE, KI GA JE NA ZAČETKJU MAŠE PRI BLAGOSLOVU CERKVE PREBRAL  ŽUPNIK BR. MATEJ ŠTRAVS

V zadnjem letu smo obnovili notranjost in zunanjost cerkve v Štepanji vasi. Vsa dela pri obnovi zunanjosti cerkve so potekala pod okriljem podjetja VG5, ki ga je za nas zastopal gospod Franc Perme. Popis vseh zidarskih in pleskarskih del je naredil Oskar Adamič, ki je vsa dela odgovorno in predano nadzoroval.

Delavci Andreja Babnika iz Polja so na novo prekrili celotno streho, zamenjali so late na celotnem ostrešju in sanirali poškodovane tramove. Obnovljena je bila celotna fasada cerkve. Izkušeni zidarji iz Makedonije pod vodstvom Igorja Ivanovskega, so najprej odstranili belež iz stare fasade in tam, kjer je bilo potrebno, odstranili stari omet in namestili nov sanirni omet. Obnovili so dotrajane vence (simse) pod streho cerkve in pod streho zvonika. Nato so po celotni cerkvi nanesli dvojni fini fasadni omet. Zatem je sledilo dvakratno barvanje fasade. Prebarvana so bila vsa zunanja okna, vhodna vrata, snegolovi. Podjetje Meg je saniralo kamen ob dnu zvonika, Marjan Dimnik pa je brezplačno saniral streho na zvoniku. Nameščen je bil nov strelovod (podjetje Trimer) in zaščita v vseh žlebovih, da takrat, kadar je veliko vode, voda ne teče nazaj na fasado. Milan Boštele in Marjan Kocjančič sta namestila nove oglasne deske.

Podjetje Krn je že lani spomladi obnovilo zvonove in napeljalo novo elektrifikacijo za ure, namestilo nove motorje za pogon ur in nov sistem za dalinjsko vklapljanje zvonjenja. Janez Moškrič s sodelavci pa je lani jeseni naredil nove številčnice za uro na zvoniku, ker so bile stare dotrajane. Tone Babnik in Karel Zrimšek iz Bizovika sta brezplačno prebarvala križ na pokopališču. Delavci Andreja Babnika pa so brezplačno namestili

Od aprila do junija letos so isti zidarji, kot so obnovili fasado cerkve, obnovili fasado na slavoloku pred cerkvijo, ki je razpadala.

Od 9. junija pa do sredine avgusta letos pa je potekala obnova notranjosti cerkve. Podjetje Elektro Urbanija, pod vodstvom Andreja Urbanija je na novo naredilo vso električno napeljavo, napeljava za požarno varnost, in ozvočenje. Podjetje Elektro akustika je pod vodstvom Marka Selška namestilo novo ozvočenje. Podjetje Tanje Tasev pa je cerkev na novo prepleskalo. Pri notranjosti cerkve nam je pomagal tudi arhitekt Matija Marinko, ki je naredil načrt za nov Ambon, ki ga bo jeseni izdelalo podjetje Mužina.  Ti delavci pa so že namestili podstavek za ambon in naredili novo prvo stopnico v prezibiteriju. Vsa zgoraj navedena dela so potekala v soglasju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, ki sta ga zastopali Hana Brus in Tjaša Pristov. Podrobno poročilo s slikami si lahko ogledate na tej povezavi.

Iskrena hvala vsem, ki ste obnavljali našo cerkve. Bog vam povrni.

Iskrena hvala tudi vsem dobrotnikom, ki ste to obnovo omogočili. Hvala za vse darove, ki ste jih darovali pri nabirkah v cerkvi, hvala za darove, ki ste jih namenili pri zbiralni akciji po domovih, hvala za darove, ki ste jih prinesli v župnijsko pisarno ali jih nakazali na transakcijski račun župnije. Hvala vsem sponzorjem, ki so na vedeni na spletni strani župnije in na oglasni deski. Iskrena hvala naši župljanki, ki je darovala sredstva za celotno obnovo zvonov in za nov ambon. Iskrena hvala za finančno pomoč tudi Nadškofiji Ljubljana. Bog povrni vsem.

Iskrena hvala vsem župljanom, ki ste pomagali pri zbiranju sredstev po domovih, pri čiščenju cerkve in pri drugih prostovoljnih delih. Hvala Lojzetu Mušiču, ki je s sodelavci očistil kipe v cerkvi. Iskrena hvala nadškofu Stanislavu Zoretu, ki je cerkev blagoslovil. Prosimo, da bi se v njej še dolgo zbirali verniki ter tu častili Boga in se mu priporočali.

župnik br. Matej Štravs

Za ogled spodnje galerije kliknite na fotografije

Foto: Aleš Čerin