STANJE PRED OBNOVO

STREHA:   Že več let smo ugotavljali, da je potrebno na župnijski cerkvi zamenjati streho, ker smo imeli težave z zamakanjem. Opeka na glavni ladji je bila stara že več kot 80 let. Zato jo je bilo potrebno zamenjati, da ne bi prišlo do škode na tramovih ostrešja in na sami cerkvi.

FASADA: V višini ure na vogalih zvonika na sprednji strani cerkve je odpadal omet, ker je razpadal. Obstajala je namreč nevarnost, da bi kakšen del venca (simsa) pod streho zvonika odpadel; kar bi bilo nevarno, ker bi ta omet padel ravno pred vhod cerkve. Slab je bil tudi omet na zvoniku pri vhodu v cerkev. Stanje pred obnovo prikazujejo spodnje slike.

OBNOVA STREHE

Obnova strehe in fasade, ter postavitev in podiranje odra je potekala preko podjetja VG5, ki ga je za nas zastopal gospod Franc Perme, ki je za posamezna dela dobil dobre izvajalce in je dela tudi koordiniral.  Streho so od septembra pa do novembra 2023 obnavljali delavci Andreja Babnika iz Polja. Zamenjali so letve in opeko, ter popravili poškodovane tramove. Naredili so obrobe na notranji strani žlebov, da takrat kadar je veliko vode voda ne teče po zidu. Streho na zvoniku pa je saniral Marjan Dimnik iz Bizovika. Tukaj so utrinki o obnovi strehe.

OBNOVA FASADE IN STRELOVODA IN ŠTEVIČNIC NA ZVONIKU

Fasado cerkve je obnovila izkušena ekipa delavcev Igorja Ivanoskega iz Makedonije, ki je obnovila tudi cerkev v Bizoviku in v Polju. Delavci so najprej odstranili belež iz stare fasade in tam, kjer je bilo potrebno, odstranili stari omet in namestili nov sanirni omet. Obnovili so dotrajane vence (simse).  Sledil je nanos temeljnega finega fasadnega ometa ter nanos drugega sloja finega fasadnega po celotni fasadi. Nato so celotno cerkev dvakrat prebarvali s silikatno fasadno barvo. Sanirane so bile tudi številčnice ure na zvoniku. Obnovil se je kamniti deli na dnu zvonika, prebarvali so se snegolovi; po celotni fasadi in strehi se je zamenjal tudi strelovod.

Foto: Foto: br. Matej Štravs, razen fotografije na katerih piše, foto Janez Kotar so od Janeza Kotarja