Dr. Jordan B. Peterson, slavni kanadski profesor, klinični psiholog, pisatelj knjižnih uspešnic 12 pravil za življenje in Onkraj reda, je nedavno v kratkem videu poslal močno sporočilo krščanskim cerkvam – katoliški, pravoslavnim, protestantskim – naj povabijo mlade moške v svoje vrste. Govori iz izkušenj, ki jih ima, ko opazuje mlade moške, kako se zanimajo na njegovih predavanjih za svetopisemske teme.

Mladi, zlasti mladi moški, se soočajo z neprimerljivo demoralizacijo, ki jo spodbuja izjemno škodljiva ideologija. Dr. Jordan B. Peterson razkriva težave, s katerimi se soočamo, in poziva krščanske cerkve, naj posredujejo.

Prevod dela nagovora

Del predavanja (od 6:52 naprej) smo prepisali in ga objavljamo v odličnem prevodu našega župljana Jožeta Sojerja. Hvala Jože.

Poslanstvo krščanskih cerkva glede mož

Poslanstvo krščanske cerkve je v tem, da ljudi, vključno z mladimi možmi, opominja, da je na prvem mestu in najpomembnejše to, da si najdejo življenjsko družico, zatem vrt v katerega se lahko odpravijo, da poskrbijo za blagostanje svoje družine, si zgradijo bivališče, si pridobijo kakšen košček zemlje, zgradijo lestev v nebesa in se brez sprenevedanja iskreno ter odločno soočijo z neizrekljivo strašno bednostjo življenja, predani ljubezni in brez strahu.

Povabite mlade može nazaj

Povabite mlade može nazaj. Tem mladim možem povejte dobesedno naslednje: “Tukaj ste dobrodošli!” Če nihče drug ne želi tistega, kar vi lahko ponudite, to želimo mi. Želimo vas opomniti na najbolj bistven namen vašega življenja. Želimo si vašega časa in energije ter truda, in pa vaše volje ter pripravljenosti na sodelovanje. Želimo delati z vami, da bi stvari izboljšali in ustvarili življenje, ki bi bilo polnejše za vas, za vašo ženo in otroke ter za vašo skupnost, državo in svet.

Imamo pa v krščanski cerkvi tudi svoje težave. Vdajamo se pretiranemu razsipništvu, včasih, in to veliko prepogosto, smo pokvarjeni, včasih pa kar zelo pokvarjeni. Povozil nas je čas, kot je čas povozil vse ustanove, ki imajo svoje korenine v mrtvi, sicer pogosto še vedno poučni preteklosti. Zato se nam pridružite! Pomagali vam bomo, da boste našli pravo pot, vi pa lahko pomagate nam, da bomo na pravo pot stopili tudi mi. Skupaj pa si bomo prizadevali doseči višje cilje.

Dolžnost mladih mož

In tukaj je sporočilo za tiste mlade može, ki z nezaupanjem gledajo na takšne stvari: “Kaj drugega pa še lahko ponudite!?” V svojem cinizmu in nezaupanju se lahko cerkvam odpoveste, lahko pa si narcisistično in vase zagledano tudi rečete: “Cerkev ne izraža tega, v kar jaz sam dejansko verjamem. Koga pa še zanima, v kaj vi verjamete! Zakaj gre pri tem za vas same? Ali si sploh želite, da bi šlo za vas? Kaj pa če bi šlo za druge? Kaj če bi šlo za vašo dolžnost do preteklosti in širše skupnosti, ki vas trenutno obkroža? Kaj če bi to bila vaša dolžnost, obenem pa ključnega pomena za vaše zdravje in razpoloženje, vse do tega, da živite z namenom, da bi svojega mrtvega očeta rešili iz trebuha zverine, kjer je vedno prebival, in bi ga vrnili v življenje.

Od mladih mož zahtevajte več kot je kdajkoli v preteklosti kdorkoli od njih zahteval

Ponovno se vrnimo k cerkvam, protestantski – v tem trenutku ste vi najslabši – katoliški, pravoslavni: “Povabite mlade može!” Postavite oglasno desko, ki razglaša: “Mladi možje so tukaj dobrodošli!” Natisnite nekaj letakov in jih položite v škatlo ob oglasni deski, na te letake pa opozorite s puščico, na kateri je naslednje besedilo: “Več informacij o tem, kako se nam lahko pridružite, najdete tukaj.”

Tistim, ki še nikoli niso bili v cerkvi, natančno povejte, kaj naj naredijo, kako naj bodo ob svojem prihodu oblečeni, kdaj naj pridejo, s kom naj vzpostavijo stik, in, kar je najpomembnejše, kaj lahko storijo oni. Od tistih, ki jih vabite, zahtevajte več in ne manj. Od njih zahtevajte več, kot je kdajkoli v preteklosti kdorkoli od njih zahteval. Spomnite jih, kdo v najglobljem smislu oni so, in jim pomagajte, da bodo to postali. Po Božji volji si je vaša cerkev prenehala prizadevati za socialno pravičnost in prenehala reševati naš kruti planet.

Poskrbite za nekaj duš, in to je tisto, kar se od vas pričakuje. To je vaša posvečena dolžnost! Naredite to! Zdaj! Še preden bo prepozno. Je pa že skrajni čas.

Celoten video

Foto: Aleš Čerin