Urnik svetih maš je na tej povezavi. Urnik uradnih ur v župnijski pisarni najdete na tej povezavi.

IZ ŽUPNIJE

• ZAHVALA: V nedeljo, 27. novembra na 1. adventno nedeljo, ki je tudi nedelja Karitas ste za Karitas darovali 1.193,90 eur. V imenu ubogih, ki bodo ta sredstva prejeli se vam zelo iskreno zahvaljujemo.

• KOŠARA ZA KARITAS: Ves advent lahko v obeh cerkvah oddate v Karitasovo košaro živila, ki bomo delili na naši Karitas. Bog povrni.

• DEL DOHODNINE LAHKO NAMENITE TUDI ZA NAŠO ŽUPNIJO: Državna uredba o namenitvi dela dohodnine za donacije ponovno daje možnost, da 1 % dohodnine ljudje namenijo posameznim župnijam Katoliške cerkve. Več informacij v zvezi z darovanjem 1 % dohodnine.

OBNOVA CERKVE V ŠTEPANJI VASI OD – OD POMLADI DO JESENI 2023

STREHA: Že več let ugotavljamo, da je potrebno na župnijski cerkvi zamenjati streho, ker imamo težave z zamakanjem. Opeka na glavni ladji je že zelo stara in se slabo drži na latah. Zato jo moramo zamenjati, da ne bo prišlo do škode na tramovih ostrešja in na sami cerkvi. V zadnjih letih smo pozorni in iz podstrešja cerkve menjamo poškodovano opeko, kjer jo lahko. Z vrha strehe pa je opeko zelo težko menjati, ker takrat, ko mojstri hodijo po strehi poči veliko opeke, ker je dotrajana.

FASADA: Prav tako moramo popraviti fasado na cerkvi. V višini ure na vogalih zvonika na sprednji strani cerkve odpada omet, ki ga je potrebno sanirati, ker razpada. Vsako leto se poškodovano mesto precej poveča. Ob obnovi bo na strehi zvonika, ki je še zelo dobra, potrebno na nekaterih mestih narediti obrobe in okapnike, da bo voda bolje odtekla iz strehe zvonika. Tako voda ne bo več polzela, čez rob strehe in naprej po fasadi, kar povzroča poškodbe na sami fasadi.

OMET: Prav tako je potrebno popraviti omet, ki odpada na zvoniku pri vhodu v cerkev. Na podlagi sklepa gospodarskega sveta in s soglasjem Nadškofije Ljubljana ter s soglasjem našega župnijskega pastoralnega sveta bo obnova potekala od pomladi do jeseni prihodnje leto. Pozno pomladi bomo na cerkvi, kjer bo glede na meritve vlage potrebno, odstranili omet (predvsem ob zvoniku), ki je slabem stanju. Nato se bo zid čez poletje sušil. Od avgusta pa do oktobra prihodnje leto, bomo popravili fasado in menjali streho na cerkvi. Ob menjavi opeke bomo menjali tudi strelovod, late in morebitne poškodovane tramove. Sklenjen imamo že dogovor z izvajalci. Dela bodo delali izvajalci, ki so leta 2018 obnavljali cerkev v Bizoviku. Z njimi imamo zelo dobre izkušnje. V zvezi s samo obnovo smo se v zadnjem obdobju posvetovali z različnimi strokovnjaki. Smo tudi v stiku z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, ki ravno v tem času zaključuje s pripravo kulturno varstvenih pogojev za obnovo. O vseh delih vas bomo sproti obveščali.

SREDSTVA: Nekaj sredstev za obnovo imamo že zbranih. Del teh sredstev je darovalo nekaj dobrotnikov, nekaj pa se jih je v zadnjih dveh letih zbralo pri pogrebnih nabirkah. Veliko sredstev za samo obnovo pa še manjka, zato bomo v tem letu še zbirali sredstva v ta namen. Od sedaj dalje bomo imeli eno nedeljo v mesecu nabirko v ta namen. Načeloma bo to tretja nedelja v mesecu. Tako da bo nabirka prihodnje 4. adventne nedelje 18. decembra namenjena za obnovo cerkve.

Če kdo želi, lahko svoj dar za obnovo prinese v času uradnih ur v župnijsko pisarno ali ga nakaže na transakcijski račun župnije: Župnija Ljubljana Štepanja vas, Mekinčeva 3, TRR: SI56 0430 2000 3309 527; namen: za obnovo cerkve.

Že vnaprej najlepša hvala za vse vaše darove. Bog povrni.

VABIMO VAS

• MIKLAVŽEVO NEDELJO V BIZOVIKU obhajamo to nedeljo, 11. decembra pri maši ob 9.15. Lepo vabljeni.

MIKLAVŽEVO ROMANJE iz Štepanje vasi čez Golovec v Bizovik bo to nedeljo, 11. decembra, z začetkom ob 13.30.

Oprema:

  • obvezna je nedrseča obutev (najbolj primerni so lahki gojzarji z dobro narezanim podplatom),
  • zelo priporočamo pohodne palice (za starejše so obvezne),
  • obleka primerna za hojo po gozdu (da je ni škoda, če se zamaže),
  • v primeru dežja vzemi zaščito za dež (dežnik, pelerina),
  • perilo za preobleči (možnost bo v Klančarjevi domačiji).

Zbiranje in blagoslov romarjev: V Štepanji vasi pred župniščem ob 13.30.

Prošnja za pecivo: Gospodinje lepo naprošamo za pecivo, ki ga prinesite v Klančarjevo domačijo to soboto 10. 12. od 18.00 do 18.30 ali v nedeljo popoldne.

Ostalo: Obilo dobre volje in pripravljenosti za dobra dela – v duhu Svetega Miklavža (več o našem zavetniku).

Program: Med potjo bomo molili, se pogovarjali in gradili občestvo. V Bizoviku bomo v cerkvi ob 15.30 molili večernice, nato bo preprosta pogostitev. Na večernice vabljeni tudi tisti, ki ne boste mogli na pot.

• SESTANEK ZA STARŠE BIRMANCEV (8. razred) bo ta ponedeljek 12. decembra ob 20. uri v dvorani župnijskega doma.

KAJŽARSKA KAVICA, srečanje starejših bo to sredo, 14. decembra ob 10.00 v Gasilskem domu v Bizoviku. Obiskal nas bo sv. Miklavž. Lepo vabljeni.

• BOŽIČNA DEVETDNEVNICA, 16. – 23. december, je neposredna priprava na božič. Začenja se v petek, 16. decembra. Vsak dan bodo družine lahko sprejele v goste Marijino podobo ali kip, jo postavile doma k adventnemu venčku in se zbirale k družinski skupni molitvi. Devetdnevnica je v Štepanji vasi ob 19.00, v Bizoviku ob 18.00. Vabljeni.

• LUČ MIRU IZ BETLEHEMA bodo skavti prinesli v župnijsko cerkev v Štepanja vas v nedeljo, 18. decembra, na koncu maše ob 8. uri. V Bizovik pa jo bodo prinesli v nedeljo, 18. decembra, pri maši ob 9.15. Plamen si boste nato lahko ponesli na domove. Sveče bodo na razpolago v cerkvi. Del sredstev, bo šel za misijon v Liberiji in za slovenske družine v stiski. Več informacij na tej spletni strani.

• SESTANEK SODELAVCEV KARITAS bo v torek 20. 12. ob 17.00 v prostorih Karitas. Vsi sodelavci lepo vabljeni.

• SPOVEDNI DAN v naši župnijski cerkvi bo v petek, 23. decembra, ves dan od 8.00 do 19.30 (razen od 12 do 13h); v Bizoviku od 16.00 do 18.00. Ta dan bo v času spovedovanja IZPOSTAVLJENO NAJSVETEJŠE. Razpored, kdaj kdo od bratov spoveduje bo objavljen prihodnjo nedeljo.

• BOŽIČ IN SV. ŠTEFAN: Urnik svetih maš in vse ostale informacije v zvezi s praznovanjem Božiča in svetega Štefana bodo objavljene prihodnji teden.

VABIMO VAS, DA SE PRIDRUŽITE MOLITVENI NAVEZI ZA DOBRE DRUŽINE IN DUHOVNE POKLICE

Dragi župljani župnije Ljubljana Štepanja vas!

Bratje kapucini stopamo pred vas znova z vabilom, da se povežemo v molitvi za dobre družine in duhovne poklice. Prepričani smo, da vsak ceni dobre družine in si želi, da bi med nami bili dobri duhovniki, redovniki in redovnice, konkretno v štepanjski fari Marijine sestre in bratje kapucini.

Kaj lahko naredim za to? Prav vsak (možje in žene, starši, dedki in babice, fantje in dekleta, samski, …) zmore z molitvijo klicati k Bogu za dobre družine, duhovnike, redovnike in redovnice.

Kaj naj molim? Predlagamo ti eno desetko rožnega venca na dan. Ta desetka je izbrana iz tistega dela rožnega venca, ki ga molimo tisti dan. Če že moliš cel rožni venec vsak dan, izbrano desetko nameni za dobre družine in duhovne poklice. Sicer zmoli le to desetko, dodaj ji Frančiškovo molitev »O vzvišeni in veličastni Bog, …«. V obeh primernih pa pred to desetko preberi iz knjižice še uvod v to molitev.

Kako naj molim? Lahko moliš sam – sama. Lahko moliš Lahko je to vaša skupna družinska molitev. Molili jo bomo tudi v cerkvi in sicer tako, da bomo pred izbrano desetko prebrali še uvod iz knjižice.

Komu naj namenim to molitev? Nameni jo zase in svoje življenjsko poslanstvo. Nameni jo za svoj zakon, za svojo družino, za vse, ki smo v duhovnih poklicih. Nameni jo za svoje in druge otroke, ki so že poročeni; ali se še odločajo – iščejo, kaj bodo; za majhne otroke, da se bodo dobro pripravili na življenje; za fanta oziroma dekle, s katerim bova ustvarila družino; za nove dobre družine in duhovne poklice.

Kaj je molitvena naveza? To smo tisti, ki smo se odločili vsak dan moliti za dobre družine in duhovne poklice ter smo si to tudi povedali. Zato se bomo, če bo le možno, ob četrtkih zbirali v cerkvi k skupni molitvi za duhovne poklice in dobre družine. Po možnosti pa se bomo udeležili tudi duhovnih vaj in enodnevnega shoda. Povezuje pa nas tudi revija Frančiškov prijatelj. Zmoreš to? Pridruži se nam! Podrobna razlago boste dobili v knjižici, ko jo boste dobili na koncu maše in na spletni strani. (br. Primož Kovač)

ADVENT

MOLITEV OB ADVENTNEM VENCU

Dobri in usmiljeni Bog, blagoslovi naš adventni venec, da nas bo spremljal v dneh pričakovanja in upanja. Poživi ob njem našo vero in naše življenje usmerjaj k dobremu. Prosimo te, združi in ozdravi vse, kar je potrto in ranjeno. V naših srcih naj sveti tvoja blaga luč in iz njih prežene temo in obup. Zažarita pa naj tvoja ljubezen in upanje. Prosimo te v teh adventnih dneh, bodi z nami v našem domu, da se bomo v njem počutili varne. Sij sveč na adventnem vencu naj nas spominja na tvojo navzočnost med nami. Če si ti z nami, če si v nas, smo sposobni dojeti, da si neizmerna skrivnost. Naredi iz naše hiše dom, v katerem bomo radi prebivali. Dobri in usmiljeni Bog, Oče, Sin in Sveti Duh. Amen.

Navodilo: Navzoči so povabljeni, da povedo kakšno prošnjo, zmolite desetko rožnega venca. V družinah z osnovnošolskimi otroki lahko preberete besedilo za vsak dan iz adventnega koledarja Otroci za otroke. Oče ali mati zaključi: Gospod naj nas, naš dom in vse ljudi dobre volje blagoslovi, varuje in nas srečno pripelje v veselje nebes. Amen.

PAPEŽ NA 1. ADVENTNO NEDELJO: BRATJE IN SESTRE OSTANIMO ČUJEČI, ČAKAJOČ DA PRIDE GOSPOD.

»Dragi bratje in sestre, dober dan in lepo nedeljo želim! V evangeliju današnjega bogoslužja poslušamo lepo obljubo, ki nas uvede v adventni čas: Vaš Gospod bo prišel (prim. 24,42)«. S temi besedami je papež Frančišek začel nagovor pred opoldansko molitvijo Angel Gospodov z okna apostolske palače na Trgu sv. Petra na današnjo 1. adventno nedeljo.
Vaš Gospod bo prišel. To je temelj našega upanja, je to, kar nas podpira tudi v najtežjih in najbolj bolečih trenutkih našega življenja: Bog pride. Bog je blizu in pride. Tega nikoli ne pozabimo! Gospod vedno pride, nas obišče, postane bližnji in se bo vrnil ob koncu časov, da nas bo zbral v svoj objem. Ob tej besedi se vprašajmo: Kako pride Gospod? In kako ga prepoznati ter sprejeti? Na kratko se zaustavimo pri teh dveh vprašanjih.

Prvo vprašanje je: kako pride Gospod? Večkrat smo slišali reči, da je Gospod navzoč na naši poti, nas spremlja in nam govori. Morda pa zaradi raztresenosti mnogih stvari to ostane za nas samo teoretično, vemo, da Gospod pride, a tega ne živimo, ali pa si predstavljamo, da Gospod prihaja na zgovoren način, morda s kakšnim čudežnim znamenjem. Kaj so počeli v Noetovih časih? On je namreč rekel: »kakor v Noetovih časih«. Preprosto normalne in vsakdanje stvari življenja: jedli in pili so, se ženili in se možile« (v. 38). Vzemimo v obzir, da se Bog skriva v našem življenju, vedno je in je skrit v najbolj običajnih in vsakdanjih situacijah našega življenja. Ne pride preko nenavadnih dogodkov, temveč v vsakodnevnih stvareh. Gospod pride v vsakodnevne stvari, kajti On je tam in se razodeva v vsakdanjih stvareh. On je tam, v našem vsakodnevnem delu, v naključnem srečanju, v obličju osebe, ki potrebuje pomoč, tudi ko se soočamo z dnevi, ki so sivi in monotoni, ravno tam je Gospod, ki nas kliče, nam govori in navdihuje naša dejanja.

Pa vendar je še drugo vprašanje: kako prepoznati in sprejeti Gospoda? Biti moramo budni, pozorni, čuječi. Jezus nas opominja o nevarnosti, da ga ne bomo opazili in ne bomo pripravljeni za njegov prihod. Večkrat sem spomnil, kar pravi sv. Avguštin: »Bojim se Gospodovega mimohoda« (Serm. 88,14.13), kar pomeni, bojim se, da bo On šel mimo in jaz ga ne bom prepoznal! Dejansko o tistih osebah iz Noetovih časov Jezus pravi, da so jedle ter pile »in niso opazile, dokler ni prišel potop in vse odnesel« (prim. v. 39). Bodimo pozorni na to, da niso nič opazile. Njene stvari so jih toliko prevzele in niso opazile, da prihaja povodenj. Jezus namreč pravi, da ko bo On prišel bosta dva na polju: eden bo sprejet, drugi puščen (v. 40). V čem je razlika? V kakšnem smislu? Preprosto, eden je bil čuječ, čakal je, sposoben opaziti Božjo navzočnost v vsakdanjem življenju, drugi pa je bil raztresen, lahkotno je živel, kot da ni nič in ni nič opazil.

Dragi bratje in sestre, med tem adventnim časom pustimo, da nas strese iz otrplosti in se zbudimo iz spanja! Poskušajmo se vprašati: se zavedam tega, kar živim, sem pozoren, sem čuječ? Skušam prepoznati Božjo navzočnost v vsakdanjih situacijah, ali pa sem raztresen ali pa me kdaj premagajo stvari? Če danes ne opazimo njegovega prihoda, bomo nepripravljeni, ko bo prišel ob koncu časov. Zato bratje in sestre ostanimo čuječi, čakajoč, da pride Gospod, čakajoč, da se Gospod približa, kajti On je, zato ga pozorno čakajmo.

Sveta Devica, Žena pričakovanja, ki je znala razbrati Božji mimohod v svojem preprostem in skritem življenju v Nazaretu in ga je sprejela v svoje telo, naj nam pomaga na tej poti biti pozorni v čakanju Gospoda, ki je med nami in gre mimo.

Papež Frančišek v začetku adventa: Vstopili smo v advent, ki je čas pričakovanja in upanja ter je poln bogate vsebine. Jezus napoveduje temačne dogodke in stiske, vendar nas hkrati vabi, naj se ne bojimo. Ne strah, ampak budnost, čuječnost je prava drža pričakovanja Gospodov-ega prihoda, je ob tem poudaril sveti oče. Zakaj? Ker bo šlo vse dobro? Ne, ampak zato, ker se bo Jezus vrnil, kot je to obljubil, je dodal.

Kako varovati srce pred lenobo? Ustavil se je tudi ob pomembnem vidiku krščanskega življenja, to je budnosti, povezani s pozor-nostjo. »Danes je torej dobra priložnost, da se vprašamo, kaj bremeni moje srce, kaj bremeni mojega duha, zakaj sedim v fotelju lenobe. Žalostno je videti kristjane v fotelju! Katera mlačnost me hromi, katere so razvade, ki me tiščijo k tlom in mi preprečujejo, da bi dvignil glavo? Sem pozoren ali sem ravnodušen do bremen, ki obtežujejo ramena bratov? Ta vprašanja so dobra za nas, saj nam pomagajo varovati srce pred lenobo.«

Tudi ob naporih ne zanemarjajmo molitve Papež Frančišek je opozoril na še eno bistveno sestavino budnosti – molitev. Molitev je tista, ki ohranja svetilko srca prižgano. Še posebej takrat, ko čutimo, da je naše navdušenje uplahnilo, ga molitev ponovno podžge, saj nas pripelje nazaj k Bogu, v središče stvari. Molitev prebudi dušo iz spanja in jo usmeri na sam namen našega obstoja. Tudi v najbolj napornih dneh ne zanemarjajmo molitve, je še spodbudil sveti oče.« (Papež Frančišek, Rim 27. 11. 2022)

Vir: Vatican news

br. Matej Štravs

Foto: Janez Kotar (slike naše župnijske cerkve, Aleš Čerin ( freska Sv. Miklavža)

0

Pusti komentar

Se želite pridružiti pogovoru?
Vabljeni ste, da prispevate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja