Florjanova nedelja

Tudi letos smo z gasilci v Bizoviku na prvo nedeljo po prazniku sv. Florjana (4. maj) v nedeljo 7. maja ob 9.15.  pred gasilskim domom v Bizoviku obhajali Florjanovo mašo. Med mašo je pel Bi bend. Po pridigi je bil blagoslov gasilcev s katerim smo prosili naj Bog varuje gasilce pri njihovem odgovornem delu. Po maši je bilo druženje s pogostitvijo. Hvala vsem, ki se pomagali pri organizaciji, hvala vsem ki ste prinesli in pripravili  hrano za pogostitev.

Vsem gasilcem, bizoviškim in štepanjskim, iskreno čestitamo ob prazniku. Nanje in na njihovo človekoljubno dejavnost kličemo Božji blagoslov na priprošnjo sv. Florijana. Članom obeh društev, Štepanjskega in Bizoviškega, se iskreno zahvaljujemo za vso pomoč, ki nam jo v župniji nudijo ob različnih slovesnostih in prireditvah: birma, prvo sveto obhajilo, oratorij… Bog vas živi.

Na tem mestu objavljam članek, ki sem ga jeseni napisal za časopis Bizovikih gasilcev. Vmes pa so slike od Florjanove maše 7. maja 2023 ob 9.15.

BIZOVIŠKI GASILCI IN ŽUPNIJA LJUBLJANA ŠTEPANJA VAS

Ko pomislim na bizoviške gasilce, mi najprej pride na misel beseda hvaležnost. Iskreno sem hvaležen za vse vaše poslanstvo in delo, ki ga opravljate. Toliko krat pomagate ljudem, ko se ljudje srečujejo z najrazličnejšimi težavami kot so požari, poplave in druge nevšečnosti. Iskreno sem hvaležen tudi za vso vašo pomoč naši župniji, predvsem ob različnih praznovanjih. Ko pogledamo v zgodovino, že po slikah in zapisih vidimo, da je bilo že dolgo nazaj lepo sodelovanje med gasilci in župnijo. Naša skupna naloga je, da se tudi vnaprej trudimo za lepo sodelovanje, kajti skupaj nam bo lažje in lepše.

Hvaležen sem, ker bizoviški gasilci ne pomagate samo v našem okolju, ampak s svojo požrtvovalnostjo pomagate tudi drugod kadar so potrebe. Tako ste redno aktivni na področju Ljubljane ob večjih intervencijah, obenem pa pomagate tudi drugje, kjer pride do večjih poplav ali požarov. Z zanimanjem sem poslušal pričevanje vaših gasilcev, ki so letos poleti gasili požar na krasu. Lahko rečem, da sem ob takšnih dogodkih na vas ponosen in sem vam iskreno hvaležen za vašo požrtvovalnost in pogum. Rad se oglasim na vaših gasilskih veselicah, ki jih vedno znova zelo dobro organizirate. Lepo mi je, ker župnija in bizoviški gasilci med seboj dobro sodelujemo ob različnih priložnostih. Zelo radi pridemo k vam v gasilski dom na Florjanovo nedeljo in pri vas obhajamo sveto mašo, in nato je vedno po maši še druženje in pogostitev, kjer ne manjka dobrot, ki jih pripravite, zato po teh mašah vedno odidemo domov siti, zadovoljni in veseli.

Veliko krat ste posodili šotor in klopi za oratorije, prva sveta obhajila, birme in druga praznovanja v župniji. V obilni meri ste nam pomagali, pri praznovanju 50 letnice župnije leta 2012, ko smo na prvo nedeljo v juniju pripravili župnijski dan. Ko so aprila 2016 v našo župnijsko cerkev pripeljali telo svetega Leopolda Mandića, ste nam posodili vse svoje klopi, ker nam je prišlo res prav, saj se je tega dogodka udeležilo okrog štiri tisoč ljudi. Ko smo konec novembra leta 2018 imeli blagoslov prenovljene bizoviške cerkve, ste prav tako posodili klopi in pripravili res dobro pogostitev. Tudi ko smo letos zadnjo nedeljo maju v Štepanji vasi pripravili praznovanje ob 60. letnici župnije ste, znova veliko pomagali, ko ste nam posodili dva šotora, tako da je bilo lahko kljub dežju vseh štiristo ljudi pod streho. Obenem ste pa ste spekli čevapčiče, in vsi so jedli in se nasitili. Prav tako sem hvaležen za vašo navzočnost in sodelovanje pri različnih pogrebih.

Na tem mestu napišem še to zanimivost, ki se dogaja vsak dan, pa mnogi ne poznajo več njenega pomena. Ko zvečer v zvoniku v Štepanji vasi in v Bizoviku zvoni angelovo češčenje vedno zaporedoma zvonijo trije zvonovi. Prvi zvon ob angelovem češčenju pozdravi devico Marijo, drugi najmanjši zvon zvoni za naše rajne, tretji zvon pa vsak dan zvoni na čast sv. Florjanu za varstvo pred požari in drugimi nesrečami. Ker je zvonjenje oblika molitve, se na ta način vsak dan priporočamo, da bi nas Bog varoval pred požari in da bi varoval gasilce na intervencijah. Zato, ko zvečer zazvoni tretji zvon tudi mi prosimo Boga naj nas varuje pred nesrečami in naj čuva gasilce pri njihovem delu. Tretji zvon nas bo še naprej vztrajno vsak dan spomnil na to.

Ob koncu pa bi rad za zapisal, da me iskreno veseli, ker ste sedaj, ko so je korona umirila pri gasilcih ponovno poživili delo z otroki in mladimi, ki v velikem številu radi prihajajo na srečanja, ki jih pripravljate za njih. Predvsem pa sem vesel, ker vem, da je med vami veliko dobrih in plemenitih ljudi, ki znate pomagati, biti veseli in razveseljevati še druge. Naj vas Bog varuje pri vsem vašem plemenitem delu in blagoslavlja v življenju. Mir in vse dobro in Bog povrni za vse.

Fotografije: bizoviški gasilci