ZAHVALA

V drugi polovici maja je bila končana obnova zvonov v Štepanji vasi. Zamenjani so bili kemblji, obnovljeni so bili jarmi zvonov, zvonovi so bili vpeti na nove ležaje. Posodobljena je bila tudi programska oprema za zvonjenje, ki omogoča tudi leteče pritrkovanje. To pomeni, da se en zvon giblje in zvoni, na ostala dva zvonova, ki sta v mirovanju pa avtomatika pritrkuje s kladivi, ki so namenjeni bitju ure. Mojstri takšno obnovo zvonov imenujejo stoletna obnova. Tako so sedaj zvonovi v Štepanji vasi obnovljeni in pripravljeni, da bodo lahko zvonili še naslednja desetletja.

Izdelava kembljev in vse notranje opreme zvonov je stala 6.252 €. Demontaža, ponovna montaža kembljev in zvonov, in vrtanje starega zvona za vpetje novega kemblja, obnova lesenih delov jarma in vezne opreme je stala 2.480 €. Izdelava novih osi za zvonove, podlog ležajev in lesnih podlog konstrukcije, je stala 1.110 €. Skupaj so vsa dela stala 9.842 €. Vsa dela je plačala naša župljanka, ki želi ostati anonimna. Iskrena hvala.

ZAKAJ OBNOVA KEMBLJEV

Pred nekaj desetletji so v Štepanji vasi naredili električno zvonjenje. Da so zvonovi dobro zvonili, so na podlagi tedanjega znanja in tedaj možne tehnologije morali podaljšati kemblje. Ker pa so ti kemblji pretežki, so se zvonovi v tem obdobju preveč obrabili. Obstaja pa tudi nevarnost, da bi zaradi tega kakšen zvon počil. In nastalo bi nekaj deset tisoč evrov škode. Zaradi tega smo se po posvetu s podjetjem Krn, d. o. o., ki je v Sloveniji uredilo zvonove že v več kot 500 cerkvah, odločili, da bomo v Štepanji vasi zamenjali sedanje kemblje s pregibnimi kemblji.

Značilno za pregibni kembelj je njegovo vpetje, kjer del kemblja deluje kot protiutež. Je krajši od klasičnega in optimalno deluje pri manjšem kotu nihanja zvona in manj obrablja zvon. Te kemblje so začeli izdelovati pred nekaj leti v Nemčiji.

Predračun za menjavo vseh štirih kembljev je nekaj čez sedem tisoč eur in je delno že plačan. Za plačilo večjega dela te obnove se je ponudila ena od župljank, ki želi ostati anonimna. Za njen velik dar se ji iskreno zahvaljujemo. Brez njenega daru te investicije trenutno ne bi mogli izvesti, ker bomo letos obnavljali tudi streho in fasado na župnijski cerkvi.

Kemblji so bili pred kratkim na novo narejeni v Nemčiji. Blagoslovili smo jih na belo nedeljo 16. aprila pri maši ob 9.15. Nato je bila v aprilu izvedena menjava kembljev. Na belo nedeljo so bili novi kemblji ves dan v cerkvi in ste si jih lahko ogledali.

POTEK OBNOVE

V zadnjih štirinajstih dneh so delavci v zvoniku v Štepanji vasi na zvonovih zamenjali kemblje. Ob tej priliki se je pokazalo, da je smiselno obnoviti tudi jarme (leseni del na katerega je pritrjen zvon). Zato so vse zvonove sneli in jih položili na oder pod zvonovi.

Ko so zvonove sneli, se je pokazalo, da so poškodovani in izrabljeni tudi nosilni zobniki (pete), na katerih se giblje zvon. Zato so delavci v jarme vdelali novo kovinsko gred in zvonove obesili na nove ležaje. Jarme pa je mizarski mojster v delavnici popolnoma obnovil. Najprej jih je pooblal in nato na vsako stran jarma prilepil okrog 2 centimetra debel les, da so jarmi ostali iste debeline, kot prej. Po prenovi jarmi sedaj izgledajo kot da bi bili novi. Speskali in prebarvali so tudi vse železne vezi, ki obdajajo jarme in so na njih pritrjeni zvonovi.

V času teh del sva z Urhom Cotmanom zvonove tudi temeljito očistila, da sedaj tudi na zunaj zelo lepo izgledajo in so ponovno dobili lep bronast sijaj. Kot zanimivost povemo še to, da vedno ko zvonove na novo obesijo, jih obrnejo, da kembelj udarja na zvon na drugem delu zvona. Tako so sedaj zvonovi v Štepanji vasi obnovljeni in pripravljeni, da bodo lahko zvonili še naslednja desetletja.

Vsi zvonovi so bronasti. Večja zvonova sta iz leta 1922, manjši zvon pa je iz leta 1640.

RAZLAGA ZVONENJA

Na tem mestu napišem še to zanimivost, ki se dogaja vsak dan, pa mnogi ne poznajo več njenega pomena. Ko zvečer v zvoniku v Štepanji vasi in v Bizoviku zvoni angelovo češčenje vedno zaporedoma zvonijo trije zvonovi.

Prvi zvon ob angelovem češčenju pozdravi devico Marijo, drugi najmanjši zvon zvoni za naše rajne, tretji zvon pa vsak dan zvoni na čast sv. Florjanu za varstvo pred požari in drugimi nesrečami.

Ker je zvonjenje oblika molitve, se na ta način vsak dan priporočamo, da bi nas Bog varoval pred požari in da bi varoval gasilce na intervencijah. Zato, ko zvečer zazvoni tretji zvon tudi mi prosimo Boga naj nas varuje pred nesrečami in naj čuva gasilce pri njihovem delu. Tretji zvon nas bo še naprej vztrajno vsak dan spomnil na to.

KRONOLOGIJA

Zvonovi pred obnovo

Stari in nov kemblji

Čiščenje snetih zvonov