Beseda praznik zbuja občutek veselja in »izpraznitev« vsega, kar nas teži in obremenjuje. Vključuje tudi močno zakoreninjenost v življenje naših prednikov, vere, kulture in je srce sožitja.

Družinske, verske in druge praznike pa doživljamo v polnosti le, če se nanje znamo in zmoremo poglobljeno pripravljati. Vsak pomemben dogodek potrebuje za uspeh in zadovoljstvo kakovostno in vztrajno pripravo. Tudi na velikonočne praznike se zato začenjamo pripravljati že od začetka postnega časa dalje, ob podoživljanju Jezusovega bridkega trpljenja ob križevem potu, molitvah, zakramentih, naši duhovni drži. Radostno in notranje doživeto je za nas Njegovo zmagoslavno vstajenje z obljubo, da je omogočeno tudi nam, če Njemu sledimo.

Kaj vse priprava na praznovanje vključuje?

Vemo, da je človek celostno in najvišje razvito božje bitje, ki vključuje več osebnostnih razsežnosti in le delovanje vseh omogoči, da so družinski, verski, kulturni in drugi prazniki v polnosti notranje doživeti in izpolnjeni s pravim veseljem in srečo.

Uspešen začetek pripravljanja pričenjamo s postopno telesno sproščenostjo in skrbjo za obnavljanje izgubljene moči za odstranitev vse navlake, ki bremeni in hromi naše telo. Pred samim praznovanjem pa tako prijetno razpoloženi poskrbimo tudi za urejenost doma in sebe, saj tudi s tem dokazujemo, kolikšno vrednost ima praznik za nas. Samo telesna priprava pa seveda ni dovolj, saj je bistvo očem prikrito (Mali princ).

Telesna sprostitev nam pomaga postopno prebujati tudi našo duševno razsežnost. Omogoča, da zmoremo dnevna bremena, skrbi, napetosti sproti odlagati in njih teže zato ne prenašamo v dneve praznovanja. Poskrbimo tudi za potrebno razvedrilo, ki ga v napornih dneh, ob prisotnih ali celo potlačenih stresnih stanjih, nujno potrebuje vsak in vsi družinski člani.
Razbremenjeni »težkih« nahrbtnikov zmoremo začeti prebujati, osveščati in bogatiti tudi svojo duhovno razsežnost. Vse kulture na različne načine vanjo vključujejo skrb za razbremenitev lastnih zmot, odpravo pomanjkljive samokritičnosti, lastnih krivd, uresničitev potrebnih opravičil, pozabo bolečih izkušenj, ki težijo dušo in posredno tudi telo. Razbremenjenost, pravo veselje in hvaležnost gotovo doživimo kristjani pri zakramentu sprave, saj smo po njej vedno znova rojeni v Duhu.

Priprava na doživeto praznovanje pa vključuje tudi poglobitev in svežino medčloveških odnosov, ki smo jih ob dnevnih, mesečnih obveznostih zanemarjali ali celo prekinili. Vzemimo si čas in jih obnovimo, poglobimo ob skupnem praznovanju, obiskih in podoživljanju lepih spominov na skupaj preživete dogodke in pogosta druženja v preteklosti, skupnem praznovanju, ali vsaj s telefonskimi pogovori s pokrajinsko ali drugače oddaljenimi.

Ne pozabimo tudi na bolne, odrinjene, zapuščene in osamljene, da jim bomo vsaj v času priprave na praznovanje podarili delček svojega časa in sebe!

Spomnili smo se osamljenih

V ŽPS Štepanja vas in s sodelovanjem župnijskega Karitasa smo se za letošnjo cvetno nedeljo, spomnili osamljenih v Domu starejših Štepanja vas. Naša skromna pozornost jim je priklicala na obraz zahvalo in srečo ob misli, da le niso popolno pozabljeni, nam pa zadovoljstvo in potrditev, da malo, a iz srca, pomeni osamljenemu zelo veliko.

Znani logoterapevt dr. Viktor Frankl utemeljuje, kolikšno vrednost ima, še posebej za mlade, pridobivanje življenjskega smisla in zaupanja za prihodnost. Spodbujamo in poglabljamo ju najprej in najbolj uspešno v lastni družini, ki mladim privzgaja pravi življenjski smisel in lastno vrednost da so, a ne le, da imajo. To zavedanje ponotranjajo ob sprejemanju vsega doživetega v preteklosti in ob pomembnih dogodkih sedanjosti, med katere sodijo tudi notranje bogata in doživeta družinska praznovanja velikonočnih praznikov. Osebnostna drža, da so jim omogoča, da lahko tudi druge spodbujajo in prispevajo veselje do življenja ob lastnem zgledu in s tem presegajo nastajanje in poglabljanje bivanjske praznine tistih, ki tako pogosto svoja življenja doživljajo kot nesmisel in brezciljnost, čeprav imajo veliko…

Še bodo priložnosti … Za pripravo.

Ob koncu praznovanja velikonočnih praznikov se je zato vredno vprašati, ali smo v pripravo za doživeto in duhovno bogato praznovanje vključili vse naštete osebnostne razsežnosti. Prva naslednja možnost za njihovo vključitev, poglobitev bo v naši župniji pri pripravljanju 60. letnice njenega delovanja. Izjemno pomemben dogodek skušajmo z različnimi dejavnostmi mnogih skupin tudi duhovno podkrepiti.

K poglobljenemu verskemu življenju, medsebojnemu razumevanju, spoštovanju in želji po sodelovanju nas prav tako spodbujajo tudi Sinodalna prizadevanja, katerih uresničevanje naj bi prispevalo tako k lastni notranji bogatitvi in pravi duhovni drži kot tudi k poglobljenemu sodelovanju vseh župljanov in širše okolice za življenje pravega sožitja.

Zapisala: Irma Veljić, članica skupine ŽPS

Foto: Zlata Anžur, ki je pripravila tudi darila (razen butaric)

0

Pusti komentar

Se želite pridružiti pogovoru?
Vabljeni ste, da prispevate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja