MESEC OKTOBER MISIJONSKI MESEC

MISIJONSKA NEDELJA 22. 10: Geslo letošnje Misijonske nedelje, ki bo 22. oktobra, je vzeto in papeževe poslanice ob misijonski nedelji in se glasi: »Goreča srca, noge na poti«. Vabljeni, da molimo za misijone in za vse slovenske misijonarje. Nabirka na to nedeljo bo namenjena za misijone.

PAPEŽEVA POSLANICA ZA MISIJONSKO NEDELJO

Papeževa poslanica za svetovni misijonski dan: Misijonsko nedeljo oz. svetovni dan misijonov bomo obhajali 22. oktobra. Papež je za letošnjo poslanico izbral geslo: »Goreča srca, noge na poti«. Celotna poslanica je objavljena na spletni strani na tej povezavi.

Knjižico s kar nekaj gradivi za misijonsko nedeljo dobite na tej povezavi.

POROČILO O MISIJONSKI NABIRKI LANSKEGA LETA: Nabirka na Misijonsko nedeljo je svetovna nabirka za potrebe misijonarjev in delovanje mladih Cerkva. Cerkev v Sloveniji je lani ob misijonski nedelji zbrala 275.123,85 EUR. Z darovi iz Slovenije smo lani pomagali v naslednjih potrebah: MALI – v petih škofijah (Bamako, Kayes, San, Segou in Sikasso) smo podprli: redno izobraževanje in delo katehistov ter redno delovanje škofije; poleg tega smo v petih krajih pomagali pri izgradnji in obnovi cerkva in kapel, pri nakupu glasbenih instrumentov in namestitvi sončnih celic v eni od sestrskih skupnosti. MAVRETANIJA – v škofiji Nauchakchott smo podprli redno delovanje škofije. Del sredstev iz nabirke je bil namenjen za Misijonske ustanove v Rimu in sicer za tajništvo Papeških misijonskih družb in ustanovo Domus Missionalis, ki podpira izobraževanje duhovnikov in redovnic iz misijonskih krajev.

KAJ NAM JE PRED KRATKIM SPOROČIL PEDRO OPEKA

MISIJONSKA NEDELJA – OSREDNJE PRAZNOVANJE

Misijonsko nedeljo bomo obhajali 22. oktobra. Vse župnije vabimo, da v misijonskem duhu okrasite bogoslužni prostor in samo nedeljsko bogoslužje. V ta namen vam lahko pomaga gradivo, ki ga boste v naslednjih tednih prejeli na župnije. Osrednje slovensko praznovanje Misijonske nedelje bo letos v Dornberku. Ob 15. uri bo molitvena ura, ob 16. uri pa bo slovesno somaševanje vodil koprski škof msgr. Jurij Bizjak. Po maši bo sledil program s pričevanji navzočih misijonarjev. Vabimo duhovnike in vernike iz vse Slovenije, posebej pa iz okoliških dekanij, da se udeležite skupnega praznovanja. Posebej so povabljeni tudi člani Misijonske molitvene zveze. Večje skupine romarjev prosimo, da svoj prihod napovejo. Praznovanje bo letos posebej posvečeno velikemu slovenskemu misijonarju Ernestu Saksidi, katerega 10. obletnico smrti letos obhajamo. Saksida bo tudi osrednji lik letošnjega Adventnega koledarja za otroke. Za dodatna naročila koledarja se čim prej obrnite na Misijonsko središče Slovenije.

Zahvala dobrotnikom: Iskrena zahvala velja vsem duhovnikom, redovnikom in redovnicam, katehistinjam in katehistom, ki konkretno opravljate misijonsko animacijo in ste ključni za to, da lahko iz domovine podpiramo delo naših misijonarjev. Vabimo vas, da pri svojem delu uporabite katero od zgoraj naštetih možnosti in gradiv.

DUHVONO

Pred misijonsko nedeljo, ki bo prihodnjo nedeljo 22. 10, vam želimo predstaviti dve obliki pomoči za misijone. Mati Terezija pravi: “Če ne moreš nahraniti sto ljudi, nahrani enega.”

150-letnica rojstva sv. Terezije Deteta Jezusa: Mesec oktober vsako leto začnemo z godom sv. Terezije Deteta Jezusa, ki je zavetnica misijonov. Kot karmeličanka v klavzurnem samostanu je v kontemplativnem življenju darovala svoje življenje, molitve in trpljenje za blagoslov dela misijonarjev po vsem svetu. Na ta način je uresničila svojo poklicanost, biti ljubezen v srcu Cerkve. V začetku letošnjega leta smo se spominjali 150-letnice njenega rojstva (2. januar 1873).

Kratka premišljevanja za vsak dan: Papeške misijonske družbe s Poljske so tudi letos pripravile kratka premišljevanja ob dnevni Božji besedi za vsak dan meseca oktobra. Premišljevanja v slovenskem prevodu so objavljena na spletni strani Misijonskega središča  Slovenije na tej povezavi.  Prav tako lahko na spletni strani najdete nekaj osnovnih molitev za misijone, kratke videoposnetke in note ter posnetke pesmi z misijonsko tematiko. Namenjena so tako osebni molitvi kot tudi prebiranju pri dnevnih svetih mašah.

DVE MISIJONSKI POBUDI

1. PROJEKT BOTRSTVO: MISIJONSKO SREDIŠČE SLOVENIJE

Možnosti pomoči preko projekta botrstvo delimo v tri sklope:

individualnoskupinsko ter pomoč pri nakupu hrane. Pri individualnem botrstvu boter podpira točno določenega otroka ter prejme tudi sliko in podatke le tega. Pri skupinskem botrstvu pa posameznik podpira skupino otrok (razred, vas, okoliš …). Tretji sklop je pomoč pri nakupu hrane (obrok riža na dan, Lakota Etiopija), kjer pomagamo misijonarjem, da otrokom in družinam omogočijo vsaj en topel obrok na dan.

Prispevki so od 5. do 21. eur na mesece. Vse natančne informacije najdete na tej spletni strani misijonskega središča na tej povezavi. Tu so zelo lepo predstavljena botrstva po posameznih misijonskih državah in se lahko sami odločite, v katero državo želite nakazovati pomoč.

1. MARIJINI OBROKI (MARY’S MEALS)

Marijni obroki so mednarodno združenje, ki ma sedež na Irskem, katerega glavni cilj je poskrbeti za prehrano otrok v šolah v tistih okoljih, kjer revščina in lakota preprečujeta otrokom možnost, da bi si pridobili izobrazbo. Priporočeni dar na leto je 18,30€. Več na njihovi spletni strani na tej spletni strani in na tej povezavi. Možnost prispevanja darov: DPM-MIR SLOVENIJA, Černetova 20, 1000 Ljubljana, IBAN SI56 6100 0002 0668 137, sklic: SI00 1983-200, namen: Marijini obroki, koda namana: CHAR