Od nas se je poslovil Janez Pogačar z Gmajne. Pokojni Janez je dolga leta dejavno sodeloval v naši župniji, med drugim je kar dolgo pel v župnijskem pevskem zboru.

Decembra leta 2016 je pokojni Janez dal intervju za radio Ognjišče za oddajo moja zgodba, ki ga najdete na tej povezavi

V oddaji Moja zgodba je spregovoril tudi o Lojzetu Grozdetu. Njegova družina je blaženega mučenca Lojzeta Grozdeta sprejela, ko je iz Dolenjske prišel na šolanje v Ljubljano.

Janez Pogačar je v pogovoru najprej predstavil svojo družino, starša, brate in sestre potem pa je dobršen del pogovora namenil prvemu slovenskemu blaženemu mučencu Lojzetu Grozdetu.

Povedal je, kako je njegova mama, kljub temu, da niso bili premožni za pomoč v gospodinjstvu iskala pomočnico. Javila se je Ivanka Grozde, Lojzetova teta. Nekoč je pogovor nanesel na njenega nadarjenega nečaka Lojzeta, ki bi se rad šolal, vendar pa za to ni imel sredstev.

Gospa Pogačar je najprej prosila za priporočilo domačega župnika in ko ga je dobila se je takoj lotila zbiranja sredstev za Lojzetovo namestitev. To ji je uspelo, kljub veliki družini z majhnimi otroki. Prav tako mu je Pogačarjeva mama noč pred sprejemnim izpitom pomagala z inštrukcijami, tako da je bil Lojze Grozde naslednji dan na gimnaziji sprejet v nadaljnje šolanje.

Slika Lojzeta Grozdeta, ki jo je imel pokojni Janez v svoji sobi.

Vir in foto: Spletna Stran radia Ognjišče – Moja zgodba