H Gospodu je odšel kapucin br.  Metod Benedik, pri Slovenski škofovski konferenci postulator postopka mučencev XX. stoletja

INFORMACIJE O NJEGOVEM  POGREBU

V nedeljo 26. januarja bo od 13. ure ležal v cerkvi sv. Cecilije v Celju.
Ob 18. uri bo sveta maša, h kateri vabljeni duhovniki celjske škofije.
V cerkvi bo ostal še do ponedeljka do 10. ure.Pogreb bo v torek 28. januarja v Šmartinu pri Kranju.
Od 10. ure bo ležal v župnijski cerkvi.
Ob 15. uri bo pogrebna sveta maša in nato pogreb.

O ŽIVLEJNJU BR. METODA

Članek, ki ga je ob Metodu objavila spletna stan Družine, lahko preberete na tej povezavi.
 V 82. letu je odšel h Gospodu kapucin br. Metod Benedik. Bil je teolog, zgodovinar, profesor in brat kapucinske skupnosti ter pri Slovenski škofovski konferenci postulator postopkov za beatifikacijo slovenskih mučencev XX. stoletja. Br. Metod je kar nekaj časa deloval tudi v našem kapucinskem samostanu v Ljubljani.

Br. Metod se je rodil 30. julija 1943 v župniji Kranj-Šmartin. V kapucinski red je vstopil leta 1960 v Vipavskem Križu z začetkom noviciata in eno leto kasneje tam naredil prve redovne zaobljube. Večne zaobljube je naredil leta 1965 in bil posvečen v duhovnika leta 1968 v ljubljanski stolnici. Leta 1974 je na papeški univerzi Gregoriana v Rimu doktoriral iz cerkvene zgodovine. Njegova pot se je nato odvila po samostanih v Ljubljani, Škofji Loki in Celju.

V kapucinskih samostanih je bil predstojnik in vzgojitelj študentov teologije. Ves čas se je posvečal znanstvenemu delu na področju cerkvene zgodovine, bil je redni profesor zgodovine Cerkve na Teološki fakulteti v Ljubljani, tudi njen dekan. Napisal je številne razprave in knjige o zgodovini Cerkve ter bil urednik znanstvene revije Acta Ecclesiastica Sloveniae. V zadnjem času je sodeloval pri zbiranju gradiva za slovenske mučence in še druge kandidate za blažene. Slovenska škofovska konferenca ga je imenovala za postulatorja pri beatifikaciji mučencev 20. stoletja. “Naj sedaj skupaj z njimi slavi dobrega Boga,” je še zapisal p. Primož Kovač.

Leta 2023 je prejel Trubarjevo priznaje NUK za prispevke k varovanju, ohranjanju in predstavljanju nacionalne pisne kulturne dediščine, predvsem za ureditev Kapucinske knjižnice v Škofji Loki.

Naj mu bo Gospod bogat plačnik. Naj počiva v miru.

0

Pusti komentar

Se želite pridružiti pogovoru?
Vabljeni ste, da prispevate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja