V četrtek, 22. junija smo v naši župniji obeležili Dan državnosti. Začeli smo s sveto mašo v zahvalo, ki se je končala z zahvalno pesmijo, po maši pa se je na župnijskem travniku odvil kulturni program. Po odpeti himni in uvodnih besedah je zapel Bi.Bend Alpe v soncu žare. Slišali smo s presledki tri domovinske pesmi Toneta Kuntnerja. Osrednja gostja in govornica je bila s. Emanuela Žerdin, ki nam je vsem izprašala vest, kako, če sploh ljubimo domačo zemljo, našo domovino. Njen lep in srčen govor je vse navzoče ogrel in napolnil z zanosom in hvaležnostjo. Skavti so pripravili ogenj, ki ga je blagoslovil župnik br. Matej. Svojo pesem o Mariji je zapel br. Jožef, nato pa so se opogumile tudi mlade gostje iz Španije, ki so nam zapele v španščini. Sledila je pogostitev in prijetno druženje ob ognju in melodijah harmonike gospoda Janeza Korošca, ki je spodbudila navzoče da so veselo prepevali. Tako je praznik domovine postal tudi naš praznik. Iskreno upamo, da bo proslava postala tradicionalna prireditev, ki nas bo povezovala, krepila našo narodno samozavest in hvaležnost za našo prelepo domovino.

SLOVENEC BITI

Slovenec biti, slovensko ljubiti,
je pravzaprav nerazložljiva stvar,
ker je to stvar srca in biti.

Slovenec biti – ni drugega,
kakor, slovensko misliti,
slovensko peti in govoriti,

slovensko ljubiti,
pa s srcem čutiti slovenski svet,
hiše, gozdove, polja, ljudi,
tako čutiti,
da ne moreš, ne moreš biti
brez njih.

Pa to ni tako,
kakor jesti in piti.
Ne moreš preveč
ne ljubiti,
ne biti.

Molitev za blagoslov v naši domovini

Vsemogočni Gospod, zbrali smo se, da proslavimo rojstni dan naše drage domovine Slovenije. Prižigamo ta ogenj, ki je simbol očiščenja, zato naj  v ognju zgorijo vse skušnjave, slabe misli, prepiri, hudobije, in vse kar nas razdvaja. Je simbol Svetega Duha, ki nas poživlja, nas vnema za dobro in nam daje življenje. Je simbol gorečnosti, ki jo potrebujemo kot verniki in sinovi domovine. Ogenj je tudi velika luč, simbol Kristusa, ki je Luč življenja, svetloba, ki preganja temo. Temo greha, strahu, nevednosti, zavedenosti, vseenosti in mlačnosti. Naj nam ogenj v srcih vžge iskro, luč gorečnosti in ljubezni do domovine in slovenstva. Gospod, vžigaj v nas ogenj ljubezni, darov tvojega Svetega Duha, ki jih potrebujemo, da bomo vsak dan boljši ljudje, boljši kristjani in boljši sinovi ter hčere naše drage domovine Slovenije. Amen.

Besedilo in fotografije: Lojze Mušič