Povabljeni, da letos adventne vence blagoslovite v krogu domače družine. V pomoč naj vam bo družinski obred blagoslova.

Adventni venec nas zbira k molitvi

Adventni venec je del stare tradicije, ki postaja v zadnjem času vse močnejša spodbuda k redni molitvi. Ni le okras stanovanja, ampak postaja središče, okrog katerega se spletajo molitve vseh družinskih članov vse dni pričakovanja božičnega praznika.

Zato je prav, da ta venec s štirimi svečkami (belimi, vijoličnimi, če smo zelo natančni pa s tremi vijoličnimi in eno rožnato) blagoslovimo na prvo adventno nedeljo ali že na njen predvečer. Potem bomo pri molitvah prižigali vedno več svečk, da bo tudi v nas vedno več luči.

Potek blagoslova

Pri blagoslovu naj sodelujejo vsi družinski člani. Družina se zbere pri adventnem vencu ali drugem adventnem znamenju. Prav je, da ob njem stoji križ in posoda z blagoslovljeno vodo. Oče, če ne pa mama, naj bo voditelj bogoslužja.

• Bogoslužje začnemo z adventno pesmijo.
  • Voditelj bogoslužja: V imenu Očeta in Sina in Svetega duha.
    – Amen.
  • Molimo iz psalma 146 (eden od članov družine bere vrstico vsi ostali odgovarjajo odpev):
    Gospod je vekomaj zvest, vrača pravico stiskanim, deli kruh lačnim. Gospod oprošča jetnike.
    – Gospod, pridi in nas reši!
    Gospod odpira slepim oči, Gospod dviga potrte, Gospod ljubi pravične, Gospod varuje tujce.
    – Gospod, pridi in nas reši!
    Siroto in vdovo vzdržuje, naklepe grešnikov pa razdira. Gospod bo kraljeval vekomaj, tvoj Bog, o Sion, od roda do roda.
    –Gospod, pridi in nas reši!
  • Oče, mati ali odrasel otrok prebere odlomek iz Svetega pisma:
    Gospodov prihod je blizu.
    Berilo iz Jakobove poslanice: »Potrpite torej, bratje, do Gospodovega prihoda. Glejte, poljedelec pričakuje dragoceni sad zemlje in zanj potrpi, dokler ne prejme zgodnjega in poznega dežja. Potrpite tudi vi; utrdite svoja srca, kajti Gospodov prihod se je približal. Ne vzdihujte, bratje, drug nad drugim, da ne boste sojeni; glejte, sodnik stoji pred vrati. Za zgled trpljenja in potrpežljivosti, bratje, si vzemite preroke, ki so govorili v Gospodovem imenu.« (Jak 5,7-10)
  • Sledi tihota, namenjena premišljevanju Božje besede.
  • Izmenično, po dve vrstici, molimo Psalm 148:

Aleluja!
Hvalite GOSPODA z nebes,
hvalite ga na višavah!
Hvalite ga, vsi njegovi angeli,
hvalite ga, vse njegove vojske!

Hvalita ga, sonce in luna,
hvalite ga, vse svetle zvezde!
Hvalite ga, nebes nebesa,
ve vode, ki ste nad nebom!

Naj hvalijo ime GOSPODOVO,
zakaj on je ukazal, in bili so ustvarjeni.
Postavil jih je za vselej, na veke,
dal je zakon, ki ne preide.

Hvalite GOSPODA z zemlje,
morske pošasti in vse globine;
ogenj in toča, sneg in megla,
viharni veter, ki izpolnjuje njegovo besedo;

gore in vsi griči,
sadno drevje in vse cedre;
zveri in vsa živina,
laznina in krilate ptice;

kralji zemlje in vsa ljudstva,
knezi in vsi vladarji na zemlji;
mladeniči in mladenke,
starčki in dečki!

Naj hvalijo ime GOSPODOVO,
zakaj le njegovo ime je vzvišeno,
njegovo veličastvo je nad zemljo in nebom.
Vzdignil je rog svojemu ljudstvu,
hvalnico za vse njegove zveste,
za Izraelove sinove, za ljudstvo, ki mu je blizu.
Aleluja!

• Prošnje: pri prošnjah poleg potreb domače družine vključimo tudi molitev za župnijo in vesoljno Cerkev. Vabljeni, da dodate še svoje prošnje.

Prosimo za našo družino: da bi se v adventnem času poglobila v veri, upanju in ljubezni.
– Prosimo te, usliši nas!

Prosimo za naše sorodnike, prijatelje in znance: da bi jih božični prazniki napolnili z radostjo in mirom.
– Prosimo te, usliši nas!

Prosimo za trpeče, osamljene in bolne iz naše župnije: da jih njihovi bližnji ne bi pozabili.
– Prosimo te, usliši nas!

Prosimo za kristjane po svetu: da bi bili v Kristusu med seboj povezani in se trudili za mir na svetu.
– Prosimo te, usliši nas!

Prosimo za naše rajne: da bi dosegli večno srečo pri Bogu.

• Zmolite OČE NAŠ.
  • Vsi navzoči vstanejo, voditelj bogoslužja pa zmoli blagoslovno molitev: Bog, naš Oče, slavimo te, molimo in poveličujemo. Zahvaljujemo se ti za vse milosti, ki jih dan za dnem prejema naša družina. Polni zaupanja te prosimo, blagoslovi ta adventni venec/to adventno znamenje/. Daj, da nas bo povezoval med seboj in s teboj, da se bomo tako dobro pripravili na prihod našega Gospoda Jezusa Kristusa.
    –Amen.
  • Voditelj bogoslužja z blagoslovljeno vodo blagoslovi adventi venec ali adventno znamenje. Vsi navzoči se pokrižajo z blagoslovljeno vodo.
  • Bogoslužje sklenemo z adventno pesmijo ali desetko rožnega venca.

Foto: Theo Crazzolara, Pixabay