Voščilo bratov kapucinov

” Da razsvetli vse, ki sedijo v temi in smrtni senci, in naravna naše noge na pot miru.” (Lk 1,79).

“V jaslicah bi rad pokazal Dete, rojeno v Betlehemu, in nekako s telesnimi očmi videti nevšečnosti v katerih se je znašel zaradi pomankanja najosnovnejših stvari ob rojstvu ter kako položen v jaslice leži med volom in osličkom.”  (sv. Frančišek Asiški FF 468)

“Odpreti vrata ljubezni Kristusu pomeni nekaj zelo jasnega: sprejeti Božjo ljubezen, verovati v ljubezen. Mi smo spoznali ljubezen, ki jo ima Bog do nas, in verujemo vanjo, piše apostol Janez (1 Jn 4,16). Božič je razodetje Božje dobrote in ljubezni do sveta. Razodela se je namreč Božja milost, ki rešuje vse ljudi (Tit 2,11), piše sv. Pavel. In še: Pojavili sta se dobrota in človekoljubnost Boga (prim. Tit 3,4). Najpomembnejša stvar, ki jo moramo storiti za Božič, je, da z začudenjem sprejmemo neskončni dar Božje ljubezni.”(Papež Frančišek)

Naj vam novorojeni Zveličar prinese blaženega upanja in miru. On, ki je po Devici Mariji popolnoma vstopil v naše življenje zato, da lahko mi postajamo božji.

bratje kapucini

Obhajamo božične praznike. Božič je obletnica Jezusovega rojstva, vendar ne samo to. Je dejstvo, ki je zaznamovalo celotno zgodovino. Bog sam je prišel prebivat med nas (Jn 1,14). Skrivnost učlovečenja Boga najbolj doživljamo ob jaslicah, v domači družini, v bogoslužnem praznovanju, še zlasti pa pri sveti maši. Pri tem se nujno pojavi vprašanje, kako je mogoče ponovno doživeti dogodek rojstva izpred davnih let?

V Lukovem evangeliju pri polnočni maši beremo, da se je Odrešenik rodil danes (Lk 2,11). Ta časovni prislov se v božičnem času ponovi večkrat. Ponavljanje nakazuje, da Božje rojstvo presega meje časa in prostora. Tako kot rojstvo otroka pomeni upanje za družino, tako Božje rojstvo pomeni upanje za celotno človeštvo. Emanuel je Bog z nami. Nismo sami! Utrjevanje upanja je še posebno pomembno v času, ko doživljamo vojno, različne oblike nasilja in druge vrste negotovosti.

Bogoslužna besedila v božičnem času nam povedo, da so dogodki odrešenja vedno aktualni in zadevajo vsakega človeka. Ko slišimo ali izgovarjamo, da se je danes za nas rodil Odrešenik, mislimo, da nam Bog v sedanjem trenutku ponuja možnost, da ga prepoznamo, sprejmemo in okrepljeni z vero zaživimo na nov način, kot so to storili pastirji v Betlehemu.

Božje dete se ni rodilo v toplem domu, temveč na poti, v mrazu in negotovosti. Tudi v tem času mnogi trpijo zaradi različnih oblik nepravičnosti. Njihov božič je podoben tistemu na betlehemskih poljanah in begu svete družine v Egipt. Spomnimo se osamljenih in onemoglih, bolnih in tistih, ki v teh dneh v bolnišnicah skrbijo zanje, pa vseh tistih, ki delajo in skrbijo, da lahko mi v miru praznujemo. Tudi po njih Gospod prihaja k nam.

V imenu slovenskih škofov vsem družinam in posameznikom, krščanskim občestvom, Slovencem doma, v zamejstvu in po svetu ter drugim krščanskim Cerkvam in skupnostim želim blagoslovljen božič. Naj nam praznovanje Božjega rojstva utrdi vero, prinese miru, veselja in novega upanja.

Msgr. dr. Andrej Saje, Novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference

Foto: Aleš Čerin

0

Pusti komentar

Se želite pridružiti pogovoru?
Vabljeni ste, da prispevate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja