IZ ŽIVLJENJA NAŠE ŽUPNIJE

Zahvale: Ob koncu veroučnega leta se iskreno zahvaljujem vsem katehetom, ki ste v tem šolskem letu učili verouk. Hvala …

 • Mini Božič,
 • Tini Čerin,
 • Heleni Cerček,
 • s. Petri Mohorko,
 • Špeli Škulj,
 • Teji Černe,
 • Kaji Šoštarič,
 • Robiju Fariču,
 • br. Mirotu Pavšku.

Bog vam povrni za vse.

Navodila za župnijo v času umirjanja korona virusa: Na podlagi navodil slovenskih škofov za čas začasne umiritve epidemije COVID-19 smo v župniji sprejeli naslednja konkretna navodila za našo župnijo. Navodila veljajo do preklica. Prosimo, da navodila preberete in se ravnate po njih.

Več informacij dobite na župnijski spletni strani na tem naslovu.

Sveta maša – POMEMBNO: Udeležba pri sveti maši je dovoljena samo zdravim vernikom, ki nimajo simptomov okužbe dihal, ne kašljajo in nimajo povišane telesne temperature. Vsak, ki vstopi v cerkev, je sam odgovoren za zaščito pred morebitno okužbo.

Urnik svetih maš OB NEDELJAH: Štepanja vas: 7:30, 9:00 (ob lepem vremenu na travniku pred cerkvijo), 10:30, 19:00. Bizovik:9.15 (ob lepem vremenu pred cerkvijo).

Pravila ravnanja pri sveti maši V CERKVI:

 • Pri prihodu in odhodu iz v cerkve si razkužite roke. Brez razkuževanja ne morete v cerkev. Razkužilo zagotovi župnija.
 • Blagoslovljena voda ob vstopu v cerkev je umaknjena. Pri vstopu v cerkev se spoštljivo pokrižajte in pokleknite. Občasno bomo bratje pri nedeljskih mašah imeli obred blagoslova vode in kropljenje vernikov od oltarja.
 • V cerkvi ohranjajte medosebno razdaljo 1,5 metra. V Štepanji vasi se usedete na stole, ki so označeni s trakom, v Bizoviku se usedete na mesta, ki so označena za sedenje. Člani istega gospodinjstva lahko sedite skupaj.
 • V primeru, da boste stali ali sedeli bližje kot 1,5 metra do drugega, ki ni član vašega gospodinjstva, morate OBVEZNO nositi zaščitno masko (npr. če bo v cerkvi več ljudi).
 • Otrokom in mladoletnikom ni treba nositi mask. Zanje veljajo enaka navodila kot v šolah. Na splošno v cerkvi še vedno priporočamo uporabo mask.
 • Med mašo se ne dotikamo stolov in drugih predmetov. Duhovniki bomo imeli med sveto mašo ciborije s hostijami za vernike pokrite.
 • Pobiranje darov vernikov je med darovanjem.
 • Rokovanje ob pozdravu miru bomo opustili. Priporoča se, da si pozdrav miru izrazite s poklonom ali pogledom.
 • Po koncu svete maše se pomikajte k vratom najprej tisti, ki ste bližje izhodu. Upoštevajte medsebojno razdaljo 1,5 metra. Pri izhodu si razkužite roke. Po vsaki sveti maši bomo cerkev temeljito prezračili.
 • Na koru so lahko organist in pevci, ki med seboj ohranjajo ustrezno razdaljo 1,5 metra. Vsem pevcem priporočamo uporabo mask.
 • Pri pripravi za sveto mašo nam bodo znova pomagali mežnarji.
 • Ministranti bodo pri bogoslužju sedali ali stali na ustrezni razdalji od duhovnika.
 • Bralci bodo ponovno začeli z branjem beril.

Sveto obhajilo:

 • Duhovnik bo imel med obhajanjem zaščitno masko. Pred obhajilom in po njem si bo razkužil roke.
 • Duhovnik se med obhajanjem ne sme dotikati rok vernikov.
 • Sveto obhajilo prejemate samo na roko.
 • Ko greste k obhajilu in ko se vračate, mora biti med verniki v vrsti vsaj 1,5 metra razdalje.
 • Priporoča se, da k obhajilu pridete z zaščitno masko.
 • Ko prejmete obhajilo na roko, se od duhovnika oddaljite 2 metra in zaužijete sveto obhajilo.
 • Preden se obhajate, si odmaknete zaščitno masko tako, da zaščitno masko s prosto roko NA ENI STRANI primete za ušesno zanko in si jo snamete z uhlja. Na drugi strani zaščitna maska obvisi na uhlju. Potem zaužijete hostijo in si zaščitno masko s prijemom samo za ušesno zanko namestite nazaj, tako da pokrijete nos in usta.

Spovedovanje:

 • V Štepanji vasi bratje spovedujemo pred svetimi mašami zunaj na desni strani cerkve.
 • Med sveto mašo bomo za spoved na razpolago v spovednici v cerkvi.
 • V spovednici bo med duhovnikom in spovednikom PVC folija.
 • Spovedanec si pred vstopom v spovednico razkuži roke in vanjo vstopa z masko.
 • Pri izstopu iz spovednice spovedanec pusti vrata odprta, da se spovednica zrači.
 • Kadar bo možno bo en spovednik spovedoval zunaj cerkve drugi pa v spovednici v cerkvi.
 • V Bizoviku bomo bratje na razpolago za sveto spoved pred sveto mašo v spovednici.
 • Za spoved nas lahko prosite tudi po sveti maši, ko bo spoved lahko potekala tudi v cerkvi izven spovednice. Lahko se na vsakega brata obrnete po telefonu ali e-pošti in se z njim dogovorite za termin svete spovedi ali duhovnega pogovora.

Župnijska pisarna: Od ponedeljka 8. junija je v času uradnih ur ponovno odprta župnijska pisarna. Od 1. julija do 31. avgusta bo župnijska pisarna odprta po večerni sveti maši ob 19.45 uri.

Krsti, poroke, pogrebi: Veljajo enaka pravila, kot pri svetih mašah.

Obiskovanje bolnikov: Ponovno obiskujemo bolnike na domovih. Prosimo vas, da nas obvestite, kdo od bolnikov si želi obisk duhovnika. V smrtni nevarnosti kadarkoli pokličite br. Mateja Štravsa (031 434 520).
Bolnika bomo zagotovo obiskali v najkrajšem možnem času in mu podelili zakramente. V župniji se lahko ponovno srečujejo skupine. Srečanja potekajo zunaj na župnijskem travniku ali v učilnicah. Kadar srečanja potekajo v učilnicah, je potrebno ohranjati medsebojno razdajo 1,5 metra. Če to ni možno je potrebno nositi masko. Prostore je potrebno redno in temeljito zračiti. Ponovno je redno odprta župnijska Karitas.

VABIMO VAS

Prvo obhajilo: Prvo obhajilo v v Štepanji vasi bo v soboto 13. junija ob 9.30 (ob primernem vremenu zunaj, drugače v cerkvi).

Birma: Birmo v župniji bomo imeli jeseni. Predviden termin je 20. september ob 9.00.

Poletni oratorij: Glede na trenutne razmere smo se odločili, da bo letošnji oratorij potekal od ponedeljka 29. junija do srede 1. julija. Pri izvedbi oratorija bomo upoštevali navodila in predpise državnih ustanov in navodila, ki smo jih prejeli od Oratorija Slovenija. Prijave zbiramo do petka 19. junija (izpolni prijavnico). Na oratorij letos sprejemamo otroke od 1. do 7. razreda. 8. razred so pomočniki animatorjev. Več informacij o oratoriju

Skavti: Ponovno potekajo skavtska srečanja, ki so v večini zunaj. Sklep skavtskega leta z sveto mašo bo v nedeljo 21. junija ob 10.30 z sveto mašo pri cerkvi Bizoviku. V primeru, slabega vremena bo maša v cerkvi. Skavtske obljube bodo predvidoma v nedeljo 13. septembra. Skavti vabijo otroke, ki bodo jeseni šli v 3 in 4. razred, da se jim pridružijo. Prijave

NEDELJA SV. TROJICE

V preteklosti so ob naravnih nesrečah in nadlogah ljudje – tudi na Zahodu – napolnili cerkve, državni voditelji pa so vse pozvali k molitvi. Čeprav je danes vse drugače, je ob izbruhu pandemije k molitvi poleg mnogih cerkvenih voditeljev pozvalo tudi nekaj svetovnih državnikov in vidnih osebnosti. Nepozaben je bil poziv južnoafriškega vrhovnega sodnika Mogoenga: “Vse, ki znajo moliti, vabim, naj imajo od danes naprej molitev za nepogrešljivo.”

Žal dandanes v življenju vedno več ljudi Bog ne igra nobene vloge. Ker so se poleg tega – zaradi omenjenega širjenja virusa – po vsem svetu zaprle tudi cerkve, se mnogi sprašujejo, kje je zdaj tu Bog, če sploh obstaja. Je tudi on v nedostopni karanteni? Kje oziroma pri kom lahko najdemo pravo uteho in upanje?

V času krize iščemo upanje. Italijanski novinar Mattia Ferrasi je 10. marca 2020 za časopis New York Times zapisal naslednje: “Čeprav blagoslovljena voda ni razkužilo za roke, molitev pa ne cepivo, je za verujoče vera glavni vir duhovnega zdravja in upanja. Je orožje proti obupu, psihološka in čustvena opora in zato sestavni del dobrega počutja. Za mnoge je vera temeljni vir življenjskega smisla. Vsaka vera trdi, da ima odgovor na temeljna življenjska vprašanja, še zlasti na tista, ki so povezana s trpljenjem in preizkušnjami. Če to trditev vzamemo dovolj resno, postane prazna vrednota celo telesno zdravje, če ne služi nekemu višjemu cilju.”

(Iz knjige: Kje je Bog v času korona virusa?, str 25- 27, John C. Lennox)

br. Matej Štravs, župnik

Foto: Miro Meden (Triglavska roža); Aleš Čerin (cerkev); Christine SanduUnsplash (razkuževanmje rok); Vanderlei Longo from Pexels (molitev)

0

Pusti komentar

Se želite pridružiti pogovoru?
Vabljeni ste, da prispevate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja