Dobro se pripravi in pridi k spovedi.

Če rečemo, da smo brez greha, sami sebe varamo in resnice ni v nas. (1 Jn 1,8)

Spoved je priložnost, da prosiš Boga odpuščanja in prejmeš njegovo usmiljenje. Preden greš k spovedi, si vzemi nekaj časa, da se zbereš in premisliš o tem, kaj si drugim storil slabega in kaj lahko narediš, da bi bil boljši kristjan. Iskrena spoved je priložnost, da se prenovi tvoja duša in da se odpreš božji milosti.

Priprava

• Postavimo se v Božjo pričujočnost. Zahvalimo Boga za prejete dobrote, prosimo ga, naj nam da spoznati naše napake in grehe in naj nam pomaga, da jih popravimo.
  • Molitev za izpraševanje vesti: “O Bog, kličeš me iz teme v svojo čudovito svetlobo, od laži k resnici, iz smrti v življenje. Podari mi svojega Svetega Duha, ki naj odpre moja ušesa in opogumi moje srce, da bom spoznal, kako je z menoj, in se trdno držal tvoje poti ter zares živel kot kristjan. Amen.” (Po rimskem obredniku)

Pogoji za dobro opravljeno spoved

• Dobro si izprašati vest: Primerno je, da se na spoved pripravimo z izpraševanjem vesti, storjenim v luči Božje besede: v desetih Božjih zapovedih in v moralni katehezi evangelijev in apostolskih pisem: govor na gori (Mt 5-7), apostolski pouk (prim. Rim 12,15; 1 Kor 12-13; Gal 5; Ef 4-5). (Vir: Katekizem Katoliške Cerkve (KKC) 1454)

Pomagaj si s pripomočkom za izpraševanje vesti po desetih Božjih zapovedih.

Lahko uporabiš tudi Kratek vodnik za dobro spoved (posebej za ODRASLE, MLADE in OTROKE)

• Grehe iskreno priznati spovedniku: Izpoved (priznanje) grehov nas celo z zgolj človeškega vidika osvobaja in olajšuje našo spravo z drugimi. S priznanjem pogleda človek v obraz grehom, ki jih je zakrivil; prevzema zanje odgovornost in se s tem znova odpre Bogu in občestvu Cerkve, da bi omogočil novo prihodnost. (KKC 1455)
    Priznanje grehov duhovniku je bistveni del zakramenta pokore: Pri spovedi navedemo vse smrtne grehe, ki se jih po skrbnem spraševanju svoje vesti zavemo, pa naj bodo še tako skrivni ali pa storjeni le zoper zadnji dve od desetih božjih zapovedi (9. Ne želi svojega bližnjega žene! 10. Ne želi svojega bližnjega blaga!). (KKC 1456)
  • Obuditi kesanje svojih grehov: Kesanje je “dušna žalost in stud nad storjenim grehom s sklepom v prihodnje več ne grešiti” (KKC 1451): “Moj Bog žal mi je, da sem grešil/a in žalil/a tebe, ki si moj najboljši Oče.” (Molitev kesanja)
  • Narediti trden sklep o poboljšanju: “Trdno sklenem, da se bom poboljšal/a, pomagaj mi s svojo milostjo.” (Molitev kesanja)
  • Opraviti naloženo pokoro: Opravi to kar ti naloži spovednik.

Obred spovedi

Ko sem se pripravil na sveto spoved, stopim v spovednico in počakam, da duhovnik odpre okence.

Duhovnik me pozdravi: Hvaljen Jezus!
Odgovorim: Na vekomaj, amen.

Pokrižam se: V imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Amen.

Duhovnik moli: Bog, ki razsvetljuje človeška srca, naj ti pomaga, da boš prav spoznal/a svoje grehe in dosegel/la božje usmiljenje. Amen.

Zadnjikrat sem bil/a pri sveti spovedi pred …

Na kratko se predstavim: svoj stan (sem poročen/a, samski/a), družino (mati, oče, šolar, dijak, študent, babica, tast…)

Moji grehi so: …
Iskreno povem vse, kar vem, da ni bilo prav pred Bogom.

Nato zaključim z: Moj Jezus usmiljenje!

Duhovnik mi bo skušal dati kakšen nasvet in povedal, kaj naj storim za pokoro.

Potem zmolim kesanje: Moj Bog žal mi je, da sem grešil/a in žalil/a tebe, ki si moj najboljši Oče. Trdno sklenem, da se bom poboljšal/a, pomagaj mi s svojo milostjo. Amen.

Duhovnik mi bo sedaj dal odvezo: …in jaz te odvežem tvojih grehov v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha.
Odgovorim: Amen.

Duhovnik: ZAHVALJUJMO SE GOSPODU KER JE DOBER.
Odgovorim: VEKOMAJ TRAJA NJEGOVA DOBROTA.

Duhovnik: Bog ti je odpustil grehe. Pojdi v miru.
Odgovorim: Bogu hvala!

Zapustim spovednico, opravim pokoro, prejemam obhajilo in se z veseljem trudim, da bi bil boljši kot doslej.

Spovedni dan v naši župniji

Kdaj: v petek, 8. aprila; Štepanja vas: ves dan od 8.00 do 19.30 (razen od 12.00 do 13.00); Bizovik: od 16.00 do 18.00

Kdaj kdo od bratov spoveduje:

• br. Luka Modic od 7.30 do 9.00,
  • br. Jurij Slamnik od 9.00 do 10.00, 15.00 do 16.00 in od 18.00 do 19.30,
  • br. Klemen Verdev od 10.00 do 11.00 in od 14.00 do 15.00,
  • br. Primož Kovač od 11.00 do 12.00 in od 16.00 do 18.00,
  • br. Matej Štravs od 13.00 do 14.00 in v Bizoviku od 16.00 do 18.00.

V času spovedovanja bo v cerkvi izpostavljeno Najsvetejše. Vabljeni k molitvi, ki jo bomo namenili za mir v Ukrajini.

Foto: Cottonbro, Pexels; davideucaristia, Pixbay