Odločili smo se, da bomo ob lepem vremenu, ki ga napovedujejo vremenoslovci, v nedeljo imeli dve maši na prostem.

 • Ob 9.15 pri cerkvi v Bizoviku
 • Ob 10.30 na župnijskem travniku pred cerkvijo v Štepanji vasi

Dragi bratje in sestre!

V začetku tega tedna smo s strani slovenskih škofov dobili obvestilo, da imamo duhovniki lahko tudi maše na prostem na zemljiščih, ki so v lasti župnije. Tudi nam se iz zdravstvenega vidika zdi, da je maša na prostem najbolj ustrezna. Zato smo se, glede na dobro vremensko napoved odločili, da bo že to nedeljo 11. maja imeli maši zunaj na prostem ob 9.15 pri cerkvi v Bizoviku in ob 10.30 na župnijskem travniku pred cerkvijo v Štepanji vasi. Oba prostora sta v lasti župnije.

Tudi za prihodnje nedelje nameravamo ob istih terminih ob primernem vremenu imeti ob istih terminih imeti ti dve maši na prostem. Ob slabem vremenu bosta ti dve maši v cerkvi.

Pravila ravnanja pri sveti maši NA PROSTEM

 • Obvezno morate nositi zaščitno masko, ki jo nosite ves čas svete maše, ki jo nosite tako, da prekriva nos in usta.
 • Ob vstopu na prostor si boste razkužili roke z razkužilom, ki ga zagotovi župnija.
 • Ves čas morate upoštevati razdaljo 1,5 metra.
 • Priporočamo, da imate s seboj pokrivalo za zaščito proti soncu.
 • S seboj lahko prinesete zložljiv stol, ker ne bomo postavljali klopi.
 • Navodila v zvezi z obhajilom so enaka kot pri mašah v cerkvi.

Kako poteka sveto obhajilo

 • Preden bo duhovnik šel obhajat vernike, bo prijel v roke sveto hostijo in vsem skupaj rekel: “Kristusovo telo.” Verniki pa boste skupaj odgovorili: “Amen.” Obhajanje posameznikov nato poteka v tišini.
 • Duhovnik bo imel med obhajanjem zaščitno masko. Pred obhajilom in po njem si bo razkužil roke. Duhovnik se med obhajanjem ne sme dotikati rok vernikov. Če se to po nesreči zgodi, si takoj razkuži roke.
 • Sveto obhajilo boste brez izjeme prejemali samo na roko.
 • K obhajilu prihajate le v eni vrsti po levi strani cerkve, na svoje mesto nazaj pa odhajate po desni strani cerkve.
 • Ko greste k obhajilu in ko se vračate, mora biti med verniki v vrsti vsaj 1,5 metra razdalje.
 • Pred duhovnikom zaščitne maske ne snemate.
 • Ko prejmete obhajilo na roko, se od duhovnika oddaljite 2 metra in zaužijete sveto obhajilo.
 • Preden se obhajate, si odmaknete zaščitno masko tako, da zaščitno masko s prosto roko NA ENI STRANI primete za ušesno zanko in si jo snamete z uhlja. Na drugi strani zaščitna maska obvisi na uhlju.
  OPOZORILO: Zaščitne maske NE dajete pod brado. 
 • Potem zaužijete hostijo in si zaščitno masko s prijemom samo za ušesno zanko TAKOJ namestite nazaj, tako da pokrijete nos in usta.
 • Po ponovni namestitvi zaščitne maske si TAKOJ razkužite roke. Razkužilo bo na voljo.

POMEMBNO: Dobro je, da doma poskusite v praksi kako boste ravnali z masko med obhajilom. Zelo pomembno za vaše zdravje in zdravje sožupljanov.

Zadrževanje na javnih površinah

Zadrževanje na javnih površinah pred in po sveti maši je podvrženo civilnim predpisom in ni dovoljeno. V Štepanji vasi je javna površina cesta, ki vodi do cerkve vse do slavoloka. Prostor med slavolokom in cerkvijo in travnik ob pokopališču je v lasti župnije.

V Bizoviku je zemljišče znotraj obzidja okoli cerkve in okolica Klančarjeve domačije v lasti župnije. Pred in po maši se ne zadržujte na javnih površinah. V okolici cerkve se ne zadržujte dolgo, imejte maske in vzdržujte varnostno razdaljo 1,5 m.

Vse druge informacije najdete na tej strani, ki se zaradi vedno novih okoliščin pogosto spreminja. Večkrat jo obiščite in podrobno preberite.

br. Matej Štravs, župnik

Foto: Aleš Čerin

0

Pusti komentar

Se želite pridružiti pogovoru?
Vabljeni ste, da prispevate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja